Kanban kontrollü mılkrun döngülü malzeme besleme sistemi:TV fabrikasında bir uygulama
Material replenishment system via kanban controlled milkrun cycles: A case study at a TV factory
  1. Tez No: 310418
  2. Yazar: İBRAHİM ETHEM ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞULE ITIR SATOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışma, TV üretimi yapılan ve yalın üretim uygulanmayan bir fabrikada, yeni kurulan iki adet son montaj hattını kapsayacak yeni bir malzeme besleme sistemi kurma çalışmalarını ve uygulama adımlarını içermektedir. Mevcut durum değer akış haritasından yola çıkılarak tespit edilen üç aşamalı iyileştirme planı ile, son montaj ile iki ana iç üretim noktası ve ambarlar arasında olmak üzere, kanban kullanımı ve hat senkronizasyonu uygulamalarının devreye alınması planlanmıştır. Uygulamada, klasik tip fiziki kartlı kanban kullanımı tercih edilmiş ve kanban hareketlerini standardize edebilmek amacıyla da milkrun (çekme esaslı, tekrarlı dağıtım) sistemi uygulanmasına karar verilmiştir. Gerekli ekipmanlar için tasarım yapılmış, yatırımları gerçekleştirilmiş, güzergahlar belirlenmiş, eğitimler verilmiş ve zaman çizelgeleri ile işleyiş standardize edilmiştir. Ayrıca kullanıcı talimatlarını içeren işleyiş prosedürü yayınlanmıştır. Tezin yapısı, literatürde yer alan ve genel prensipleri ile kabaca tarif edilen yalın üretim, kanban, milkrun konularını, yalın anlamda sıfır noktasındaki bir işletmenin takip edebileceği ve hızlıca adapte edebileceği bir uygulama kılavuzu şeklindedir.
Özet (Çeviri)
This thesis includes the work and the application steps held, on the material replenishment system that intended to be structured on two newly configured assembly lines at a TV production facility that had no experience with the lean manufacturing techniques. The present state value stream map has lead to a three phase development plan, that are, the establishment of a kanban system and a synchronized line application between the assembly lines and the two internal manufacturing processes (main board assembly and plastic injection) and the storage areas. At the withdrawal kanban application, classic type physical kanban cards has been preferred and in order to standardize the movement of kanbans between the assembly stations and the storage areas, a milkrun system is applied. The line side hardware and the vehicle milkrun was procured and placed. Shortly after the detailed interactive trainings were given to both blue and white collar personnel, the new material replenishment system were deployed. The thesis is structured as a simplified application guide to the general concepts of lean manufacturing, kanban and milkrun that are described at the literature, for a company that is willing to adapt the system quickly, but have no or limited experience on lean manufacturing issues.