Mardin ili örneğinde öğretmen ailelerinin sosyo-ekonomik yapısı
- Tez No: 31046
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK KOCACIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
133 ÖZET Bütün toplumlarda ekonomi, siyaset, hukuk, din, aile jibi çeşitli sosyal kurumlar vardır. Bu kurumların içerisinde lile kurumu diğer kurumlara temel tenkil eden önemli bir ku rumdur. Ekonomi, din, siyaset gioi kurumlar öncelikle aile listemi içerisinde şekillenir ve gelinirler. Aile her toplumsal kurum gibi kendine özgü oir sosyal rapıya sahiptir. Fendine özgü statülere, rollere, delerlere re değer yargılarına sahiptir. Aile içerisindeki bireylerin ütatülerine ve suna ba^lı olarak rollerini gerçekleştirmede lile içerisindeki bireylerin biroirlerine olan inançları ve aeklentileri ve otorite sahibi kişinin eğitim, öğretim, eko- looik durumu gibi benzeri nitelikleridir.
Özet (Çeviri)
134 SUMMARY Various social institutions like economy, politics, law, religion and family exist in all communities. However, the family institution which is the basic of the others, is an important institution. İnstutition. Institutions like economy, religion and politics take shape and develops firstly in family systems* The family institution like the other social institutions has its own social construction as well as its own status, roles and valves. She members of the family are connected with their status, realzing their roles, their beliefs in each other. Their expectations are also connected with the education and economical position of the authority.