Sınıf öğretmenlerinin öz yeterlilik algıları ile kaynaştırma eğitimine yönelik tutumları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between classroom teachers' perceptions of self-efficacy and attitudes towards inclusive education
  1. Tez No: 638706
  2. Yazar: ERDAL AKBULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL AKÜZÜM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, resmi ilkokullarda görev yapan sınıf öğretmenlerinin öz yeterlik algıları ile kaynaştırma eğitimine yönelik tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. İlişkisel tarama modelinde gerçekleştirilen araştırmanın evrenini 2019-2020 öğretim yılında Mardin ili Kızıltepe ilçesinde görev yapmakta olan sınıf öğretmenleri oluşturmaktadır. Evren ulaşılabilir olduğundan örneklem alma yoluna gidilmeyip evreninin tamamına ulaşılmaya çalışılmıştır. Bu amaçla 26 resmi ilkokulda görev yapan 415 sınıf öğretmenine ölçekler uygulanmıştır. Veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, Kaynaştırmaya İlişkin Görüşler Ölçeği ve Öğretmen Öz Yeterlik Algısı Ölçeği kullanılmıştır. Öğretmen Öz yeterlilik Ölçeğinde 24 madde ve“Öğrenci güdülenmesi, Sınıf yönetimi, Öğretim stratejileri”olmak üzere 3 alt boyut yer almaktadır. Kaynaştırmaya İlişkin Görüşler Ölçeğinde ise 20 madde ve“Kaynaştırma sınıf kontrolü, Sınıf öğretmeninin yeterliliği, Kaynaştırma yararları, Kaynaştırma öğrencisinin yeterliliği, Kaynaştırmanın olumsuz etkisi”olmak üzere 5 alt boyut yer almaktadır. Elde edilen bulgular sonucunda öğretmenlerin genel öz yeterlik ve alt boyutlarında yeterliliklerinin“çok üst düzeyde”olduğu görülmüştür. Öğretmenlerin genel öz yeterlik ve alt boyutlarında cinsiyet, mesleki kıdem, öğrenim durumu, sınıfta kaynaştırma öğrencisi olma durumu, kaynaştırma veya özel eğitim hakkında eğitim/kurs alma, okulda kaynaştırma uygulamaları için destek odası, özel eğitim sınıfı gibi olanakların olma durumu ve daha önce kaynaştırma öğrencisi okutma durumu arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Buna karşın kaynaştırma öğrencisine faydalı olabilmek için kendini bilimsel açıdan yeterli bulma durumu ve ailede engelli birey olma durumu arsında anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Ayrıca okuttuğu sınıf düzeyi değişkeninde öğrenci güdülemesi boyutunda anlamlı ilişki bulunulmuştur. Araştırmaya katılan öğretmenlerin kaynaştırmaya eğitimine yönelik tutumları“orta düzeyde”olduğu görülmüştür. Öğretmenlerin kaynaştırma eğitimine yönelik tutumları ile cinsiyet, sınıfta kaynaştırma öğrencisi olma, ailede engelli birey olma, daha önce kaynaştırma öğrencisi okutma ve okuttuğu sınıf düzeyi arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Mesleki kıdem, öğrenim durumu, kaynaştırma veya özel eğitim hakkında eğitim/kurs alma, okulda kaynaştırma uygulamaları için destek odası özel eğitim sınıfı olanakların olma durumu ve kaynaştırma öğrencisine faydalı olabilmek için kendini bilimsel açıdan yeterli bulma değişkenlerinde ise kaynaştırma eğitimine yönelik tutumlarının bazı boyutlarında anlamlı ilişki tespit edilmiştir. Son olarak öğrenci güdülenmesi, sınıf yönetimi ve öğretim stratejileri gibi öğretmenlerin öz-yeterlilik algılarını oluşturan değişkenlerin, sınıf öğretmenlerinin kaynaştırma eğitimine ilişkin tutumlarını ne şekilde yordadığını ortaya koymaya yönelik olarak yapılan çoklu doğrusal regresyon analizi sonucunda, sınıf yönetimi ve öğretim stratejileri değişkenleri birlikte kaynaştırma eğitimi ile anlamlı bir ilişki saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to examine the relationship between the self-efficacy perceptions of primary school teachers working in official primary schools and their attitudes towards inclusive education. The universe of the research conducted in the relational screening model is the classroom teachers working in Kızıltepe district of Mardin province in 2019-2020 academic year. Since the universe is accessible, it was tried to reach the entire universe by not taking a sample. For this purpose, scales were applied to 415 classroom teachers working in 26 official primary schools. Personal Information Form, Mainstreaming Views Scale and Teacher Self-Efficacy Perception Scale were used as data collection tools. The Teacher Self-Efficacy Scale includes 24 items and 3 sub-dimensions:“Student motivation, Classroom management, Teaching strategies”. On the Scale of Mainstreaming, there are 20 items and 5 sub-dimensions including“Mainstreaming classroom control, Adequacy of the classroom teacher, Mainstreaming benefits, Adequacy of the mainstreaming student, Negative effect of Mainstreaming). As a result of the findings, it was seen that the competencies of the teachers in their general self-efficacy and sub-dimensions were ”at a very high level“. In the general self-efficacy and sub-dimensions of the teachers, gender, professional seniority, educational status, being a mainstreaming student in the classroom, having education / training about inclusion or special education, support room for inclusion in school, special education class, and previously inclusive student There was no significant difference between reading status. On the other hand, in order to be beneficial for the mainstreaming student, a meaningful relationship was found between finding himself scientifically sufficient and being a disabled person in the family. In addition, a significant relation was found in the student motivation dimension in the class level variable he taught. The attitudes of the teachers participating in the study towards inclusive education were found to be ”at a medium level". There was no significant difference between the attitudes of teachers towards inclusive education and gender, being a mainstreaming student in the classroom, being a disabled person in the family, having an intermingling student and having a class level. There is a significant relation in some aspects of their attitudes towards inclusion education in the variables of finding professional education / training about vocational seniority, educational status, inclusion or special education, support room for inclusion at school, special education class opportunities, and finding yourself scientifically sufficient to be beneficial to the inclusion student. It was. Finally, as a result of the multiple linear regression analysis conducted to reveal how teachers 'self-efficacy perceptions such as student motivation, classroom management, and teaching strategies predict their attitudes towards the teaching of classroom teachers, classroom management and instructional strategies have a meaningful relationship with teachers' convergence education. respectively.