Süle Fakih'in Yusuf ve Zelihası; inceleme-metin-dizin, C. I
  1. Tez No: 31047
  2. Yazar: KAZIM KÖKTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP TOPARLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 945
Özet
Bazı araştırıcıların 13, bazılarının ise 14. yüzyıla ait olduğunu söylediği Süle Fakih'in Yusuf ve Zelihası üzerine yaptığımız bu çalışmanın amacı Türk dili ve edebiyatı tarihine bir nebze de olsa katkıda bulunmaktı. Eser üzerine şimdiye kadar iki bitirme tezi dışında başlı başına bir çalışma yapılmamış, bazı araştırıcılar çalışmalarında daha çok eserden kısaca bahsetmişlerdir. Çalışma esas itibariyle dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm olan“Giriş”te Süle Fakih'in hayatı ve eserinin dili, vezni, konusu, nüshaları vs. gibi konular ele alınmıştır. İkinci bölüm“İnceleme”ise Yusuf ve Zeliha nın şekil bilgisi ağırlıklı bir grameridir. Bu bölüm meydana getirilirken, çalışmanın diğer iki bölümü“Metin”ve“Dizin”taranmış, ekler, kelimeler ve bunlarla ilgili örnekler seçilmiştir. Üçüncü bölümü oluşturan“Metin”, tesbit edebildiğimiz 17 nüshadan üçü seçilerek kurulmuştur. Metin kurulurken esas alman nüsha ile diğer iki nüsha arasındaki farklar en küçük ayrıntılarıyla değerlendirilmiştir. Metinde bulunan Arapça ayet alıntıları, Arapça, Farsça bölüm başlıkları ve şiirlerle ilgili açıklamalar sayfaların altlarında dipnotlar şeklinde verildi. Metnin yazımında ise bugün Türkiye'de yaygın olarak kullanılan transkripsiyon alfabesi kullanıldı.“Dizin”bölümünde isim ya da fiil cinsi bütün kelimeler sistematik bir şekilde, gramer özellikleri gözönüne alınarak anlamlarıyla birlikte verildi. Böylece, Türkçe'nin yapılacak bir tarihî grameri ve sözlüğü için katkıda bulunulmuş oldu. Çalışmanın sonuna İnceleme bölümünden hareketle“Ekler Dizini”ve“Bibliyografya”ilave edildi.
Özet (Çeviri)
This analyis is intended to contribute, to some extent, to the history of Turkish language and literature, by throwing some light on Yusuf and Zeliha.which is assumed to have been written in the 13tn centruy or 14 tn century. Apant from two minor investigations, there is no major study being undertaken about the subject. Nonetheless, some other scholars have also briefly mentined about the work. The research consists of four chapters, the first chapter is concered with the life of Stile Fakih, language metre, subject and manuscripts of his works. Second chapter deals with grammer points of Yusuf and Zeliha, making extensive analyis of the text, and index and semantic aspects have been demonstrated, giving examples from text and index. Third chapter concentrates on the text which is composed of three manuscripts out of seventen available in Turkish libraries. This chapter also evaluates the differences between the master text and other two copies of the manuscripts with all its details. The Koranic verses, taken from Persian and Arabic, titles and verses are all specified in relevant subtitles. Transcription alphabets are used to write the text, which is most commonly used in Turkey. In index section, the meaning of all nouns and verbs are clarified taking into consideration the grammer points. The invesgaten concludes with suffix index and bibligrapy.