Metro inşaatı projelerinde yatırım maliyeti hesabı ve toplam yatırımın geri dönüşü için ihtiyaç duyulan yolcu sayısının tespit modeli
Calculation model for finding out the investment costs and the necessary number of passenger to compansate these investment costs in metro construction projects
- Tez No: 310490
- Danışmanlar: DR. MURAT KURUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, İşletme, Transportation, Civil Engineering, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada metro projelerinin istasyon sayısı ve hat uzunluğuna bağlı inşaat yatırım maliyeti çizelgesinin ve bu yatırım maliyetinin geri dönüş süresine bağlı olarak gerekli yolcu sayısının çıkarılmıştır. Fizibilite öncesi bir ön tahmin yürütmek amacıyla tüm projelere uygulanabilir bir model oluşturulmuştur. Tezin model kısmında aranan değer olarak ?yatırımı belirlenen sürede geri döndürecek gerekli yolcu sayısı? belirlenmiştir. Bir diğer deyişle yolcu sayısı veri olarak kullanılmamıştır. Çünkü yolculuk sayısı bir çok karakteristik özelliğe bağlı olup üzerinde genel bir yaklaşım sergilenememektedir. Bu çalışmadaki söz konusu yaklaşım, ortaya çıkacak maliyetlere ve gelirlere ışık tutarak mevcut bütçe ve istenen zaman aralığında yapılacak yatırımların planlanmasını, nereye ve ne zaman yapılacağını belirlemeye yardımcı olmak amacıyla geliştirilmiş bir model önerisidir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to form a table that shows the total construction investment cost which is depended on number of stations and route length after that calculate the necessary number of passenger that is depended on return date of investment. It is thought to form a pre-estimate model that can be used before feasibility reports for every metro project. ?The neccessary number of passenger that will compansate the investment costs in a determined return date? is determined as a searched value in the model section of the thesis. Because, the number of passenger is depended on many variables and therefore a general approach can not be used. This approach in this study helps plan investments, execute where and when in budget and time limits by showing the costs and revenues that will occur.