Betonarme bir yapının eşdeğer deprem yükü yöntemi ve mod birleştirme yöntemine göre tasarımı
Design of a reinforced concrete tall story building by equivalent seismic load method and mode superposition method
  1. Tez No: 310541
  2. Yazar: DOĞACAN TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY AKSU ÖZKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmada, 1 bodrum kat, 1 zemin kat ve 10 normal kattan oluşan, kat yükseklikleri 3 metre olan, 1. Derece Deprem Bölgesinde yapılması planlanan çok katlı betonarme bir yapının Deprem Yönetmeliği 2007 ve Türk Standartlarına göre tasarımı verilmiştir. Deprem Yönetmeliğinde belirtilmiş olan Eşdeğer Deprem Yükü Yöntemi ve Mod Birleştirme Yöntemine göre deprem hesabı yapılmıştır. Her iki yöntemle yapılmış olan analizler sonucu elde edilen iç kuvvetler ve düzensizlik durumları çizelgeler ve grafikler haline bir arada verilmiştir. Elde edilen sonuçlar birbirleri ile karşılaştırılarak sonuçların değişimi incelenmiştir. İncelenen yapıda, Eşdeğer Deprem Yükü Yöntemine göre elde edilen sonuçların Mod Birleştirme Yöntemine göre bulunan sonuçlardan daha büyük olduğu gözlenmiştir. Mod Birleştirme Yöntemine göre elde edilen sonuçların özellikle maliyet açısından Eşdeğer Deprem Yükü Yöntemine oranla daha ekonomik olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study a reinforced concrete tall story building consisting of 1 basement story, 1 ground floor and 10 official stories, story height is 3m which is located in 1st degree seismic zone, is analysed using Equivalent Seismic Load Method and Modal Superposition Method in terms of Turkish Seismic Code 2007 and Turkish Standarts. The results of internal forces and structural irregularities are given together for Equivalent Seismic Load Method and Modal Superposition Method. The comparison of the results which are obtained by two different methods are given. The results obtained from Modal Superposition Method are greater than the ones obtained by Equivalent Seismic Load Method. In result the structure model calculated by Modal Superposition Method is more economic than the Equivalent Seismic Load Method.