U-tipi montaj hatlarında ergonomik koşulları dikkate alarak dengeleme
U-type assembly line balancing considering ergonomics
- Tez No: 310548
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT BASKAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada ilk olarak üretim sistemleri anlatılmıştır. Daha sonrasında montaj hattı çeşitleri ayrıntılı bir şekilde ele alınmıştır. I-tipi (düz) montaj hatları ve U-tipi montaj hatları arasındaki farklardan sözedilmiştir. U-tipi montaj hatlarının gerçek yaşamdaki üstünlüklerinden sözedilmiştir. Basit U-tipi montaj hattı dengeleme problemi ele alınırken ergonomik etmenler de dikkate alınmıştır. ?Rapid Upper Limb Assessment? yöntemi yardımıyla, yapılan işlerin zorluk dereceleri hesaplanmış ve kısıtlar oluşturulmuştur. Bulanık mantık anlayışıyla ele alınan hat dengeleme problemi, hedef programlama yöntemiyle çözülmüştür. Çevrim süresi ve istasyon sayısı eşzamanlı olarak en aza indirilirken, istasyonlardaki iş yükleri de eşit olarak dağıtılmaya çalışılmıştır. Bulanık mantık yaklaşımından ötürü çevrim süresi, istasyon sayısı ve istasyonlardaki zorluk dereceleri için alt ve üst sınırlar ifâde edilmiştir. Problemin çözümünde sonuçların bu aralıkta olması için gerekli kısıtlar kullanılmıştır. Hedef programlama yöntemiyle çözümün bu alt düzeylerden (en uygun düzeyi) sapmasının enküçüklenmesi amaçlanmıştır. Problemin çözümünde LINGO 13.0 paket programından yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, production systems have been explained. Production sources, production inputs and outputs, production management activities, classification of production systems is mentioned. The problem is thought in Fuzzy Logic approach and the solution is made by Goal Programming method. Ergonomic factors are taken into consideration while solving the simple U-type assembly line balancing problem. By the help of Rapid Upper Limb Assessment method, difficulty levels of the work pieces are computed and difficulty constraints of all of the work stations are generated, one by one. Cycle time and workstation number are synchronously minimized while the workloads are being distributed smoothly to all of the workstations. Upper and lower boundaries of cycle time, workstation number and difficulty levels of workstations are defined to make the computations in Fuzzy Logic approach. This study has handled with cycle time constraints, workstation constraints and difficulty level constraints for the simple U-type assembly lines.