Increased Enforcement of Foreign Corrupt Practices act: Use of artificial neural network for the selection of sales intermediaries
Yurtdışı Yolsuzluk Faaliyetleri Kanunu'nun artan uygulaması: Satış aracılarının seçilmesinde yapay sinir ağlarının kullanımı
- Tez No: 310574
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF İLKER TOPÇU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Hukuk, Mühendislik Bilimleri, Industrial and Industrial Engineering, Law, Engineering Sciences
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Son on yılda, yerel ve uluslararası kanunlara uymamanın riski ciddi seviyede artmıştır. Önde gelen profesyonel danışman firmaların gerçekleştirdiği iş riski değerlendirmelerinde, ?mevzuat ve uygunluk? riski, 2008 yılından beri en önemli risklerden biri olarak belirlenmiştir. 2009 yılında gerçekleştirilen değerlendirmede, ?mevzuat ve uygunluk? riski, kriz ortamı nedeni ile piyasada oluşan ?kredi darboğazı? riski tarafından geride bırakılmıştır. 2010 yılında ise, ?mevzuat ve uygunluk? riski en önemli risk olarak kendini tekrar göstermiştir. Bu risk sadece finansal sektörlerde değil, petrol ve gaz sektöründen iletişim teknolojilerine kadar diğer birçok sektörde de en önemli iş riski olarak değerlendirilmiştir. Uygunluk riski, aynı zamanda otomotiv ve enerji sektöründe de büyük bir önem taşımaktadır.Yolsuzluk karşıtı mevzuatının firma ve kişilere olan yaptırımının artması, bu risk faktörünün en önemli iş risklerinden biri olmasının temel nedenidir. İlgili yolsuzluk karşıtı uygulamalar, özellikle Amerika Birleşik Devletleri mevzuatı, Birleşmiş Milletler ve Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü Yolsuzluk Karşıtlığı Anlaşmaları ve yerel mevzuat tarafından tetiklenmektedir.Yolsuzluk karşıtı mevzuatın artarak uygulandığı bu ortamda, firmalar parasal ceza ve itibar zedelenmesi risklerini azaltmak için, kendilerine has, proaktif ve dayanıklı yolsuzluk karşıtı uygunluk programlarını uygulamakta ve bu programlarını kurumsal kültürlerinin bir parçası haline getirmektedirler.Firmalar küreselleşerek iş ve satış ağlarını farklı ülkelerde genişlettikçe, üçüncü şahıs ve firmalar ile iş ilişkisi içine girmektedirler. Özellikle satış aracıları ile kurulan iş ilişkileri en yaygın olanıdır. Bu nedenle, tüm firmalar etik çalışacak iş ortaklarının seçilmesi sürecini itinalı bir şekilde yürütmek durumundadırlar. Müstakbel satış aracılarının finansal, hukuksal ve etik açılardan sistematik bir şekilde değerlendirmesine ?detaylı inceleme? denilmektedir. Genelde profesyonel danışman firmaları tarafından gerçekleştirilen bu maliyetli çalışma, günümüz koşullarında özellikle uluslararası faaliyet gösteren firmalar için standart bir iş haline gelmiştir.Bu çalışmada, firmaların kanunlara uygunsuzluk, başka bir deyişle cezai yaptırım ve itibar zedelenmesi risklerini en aza indirmek için satış aracılarının seçiminde kullanılabilecek pratik bir karar destek aracı geliştirilmiştir. Bu araç, yapay sinir ağlarının örüntü tanıma yöntemini kullanmaktadır.Model ağının öğrenimi için girdi örüntüleri halihazırda mevcut olduğu için, yapay sinir ağlarının denetlenen öğrenme metodolojisi kullanılmıştır. Öncelikle, yapay sinir ağı örüntü tanıma modeli, bir matematik programlama uygulaması kullanılarak yaratılmıştır. Daha sonra bu model halihazırda bulunan mevcut kararlar çerçevesinde eğitilmiştir. Eğitilmiş yapay sinir ağı modeli, yeni satış aracılarının seçim kararları için bir karar destek aracı olarak kullanılabilmektedir. Örüntü tanıma modeli kullanılarak yapılan yeni satış aracıları seçimi, eski kararların tecrübesini yeni verilecek kararlara başarılı bir şekilde aktarılmasını sağlamaktadır.Bu çalışmada geliştirilen ve satış aracılarının seçiminde kullanılabilecek yapay sinir ağı modelinin doğru sonuç verme performansı yüksek olup, modelin firmalarda bir karar destek aracı olarak kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In the last decade, the risk of not complying with the local and international legislation has significantly increased. In the business risk evaluations of the leading professional companies, ?regulation and compliance? was rated as one of the most prominent risks since 2008. In 2009, this risk was exceeded only by worries about the credit crunch in the market within the crisis environment. In 2010, ?regulation and compliance? has resumed its place as the number one threat; not only for the area of financial services, but also across a spectrum of sectors, ranging from oil and gas, through life sciences and technology to telecommunication. Compliance risks are also notable in the automotive sector and the power and utilities sector.The main reason for the tougher stand against corrupt business practices is the increased enforcement actions against both companies and individuals. These anti-corruption practices are mainly initiated by the U.S. laws, ?United Nations Convention Against Corruption?, ?Organization for Economic Cooperation and Development Anti-Bribery Convention? and domestic laws.Within this legislative framework, companies have to implement their own robust and proactive anti-corruption compliance program as an integral and permanent component of the corporate culture in order to mitigate their monetary and reputational risk.When companies go global and extend their network in different countries, they will surely get into business relationships with third parties, especially sales intermediaries. Therefore, all companies have to pay special attention to the selection process of their ?ethical? business partners. A systematic detailed check of the prospective sales intermediaries questioning their economical, legal and ethical aspects, aiming to reveal any issue which could cast doubt on the integrity is called the Due Diligence. This costly examination usually carried forth by external professionals has become a business standard of almost all multi-national companies.In the thesis, a practical management decision support tool using pattern recognition of artificial neural networks (ANNs) was developed aiming to assist companies in their selection of sales intermediaries by way of minimizing any future risk of a ?compliance and regulation? violation, which could result in severe sanctions and punishments against such companies.As the set of input patterns for the network training is available, the supervised learning methodology of the ANNs was used. First, the ANN model was created within the mathematical programming application, following which the model was trained with the existing data which consists of already resulted due diligence of sales intermediaries. The trained ANN model acted as a decision support tool. By implementation of this decision support tool using pattern recognition of ANN, users will benefit from the pattern of already completed sales intermediary decisions, which contains valuable experience and knowledge.The performance of the developed ANN model resulted in an intact correct outcome, brining forth confidence relating the implementation of the ANN model as a management decision support tool within companies.