Yabancı mahkemeler tarafından verilen nafaka kararlarının tanınması ve tenfizi
Recognition and enforcement of the maintenance decisions given by the foreign courts
  1. Tez No: 572509
  2. Yazar: HASRET BUDAK UZUNKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER ÇAĞRI YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Devletler Özel Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Yabancı mahkemelerce tesis edilmiş olan kararların diğer devletlerde etki gösterebilmesi tanıma ve tenfiz muamelelerine tabi tutulmasına bağlıdır. Özellikle İkinci Dünya Savaşı ile birlikte baş gösteren sosyo-ekonomik koşullar neticesinde yabancı unsurlu ihtilafların fazlalaşması, tanıma ve tenfiz müesseselerinin önemini arttırmıştır. Ancak yabancı unsurlu nafaka ihtilaflarında tanıma ve tenfiz müesseselerinin üstlendiği rol, bu genel ihtiyacın ötesine geçmektedir. Gerçekten, alacaklısının hayatını idame ettirmesi için zorunlu olan nafakanın bir an önce yararlanıcısının eline ulaşması yönündeki gereklilik, yabancı mahkemelerce tesis edilen nafaka kararlarının diğer ülkelerde kolay ve hızlı bir şekilde tanınması ve tenfiz edilmesi ihtiyacını izah etmektedir. Zira bu husus gözetilerek, yabancı nafaka kararlarının tahsili, tanınması ve tenfizi konusunda pek çok uluslararası çalışma yürütülmüş, bu çalışmalar neticesinde ülkemizin de tarafı olduğu milletlerarası sözleşmeler akdedilmiştir. Yabancı nafaka kararlarının tanınması ve tenfizi konusunu ele aldığımız bu çalışmamızın ilk kısmında, konunun daha iyi anlaşılması adına nafaka kavramı tanıtılmış, nafaka alacağının özellikli durumlarına ve türlerine değinilmiştir. Takip eden kısımda, tanıma ve tenfiz kavramları ve sistemleri genel hatlarıyla işlenmiş ve bu bağlamda mahkeme kararlarının türleri ve etkilerine kısaca yer verilmiştir. Üçüncü kısımda, yabancı nafaka ilamlarının tahsili, tanınması ve tenfizi konusunda uluslararası platformda yürütülen çalışmalar ve bu çalışmalar neticesinde imzalanan ülkemizin de tarafı olduğu sözleşmeler inceleme konusu yapılmıştır. Nihayetinde son kısımda, iç hukukumuzda yabancı nafaka ilamlarının tanınması ve tenfizi istemleri hakkında uygulama alanı bulan 5718 sayılı Milletlerarası Özel Hukuk ve Usul Hukuku Hakkında Kanunda yer alan tanıma ve tenfiz şartları ile usulü irdelenmiştir. Çalışmamızda konular işlenirken, hem doktrin hem de yargısal içtihatlara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The effect of judgments ruled by a foreign courts dependent on the recognition and enforcement procedures of the other jurisdictions. In particular, the increasing number of conflicts with foreign elements as a result of the socio-economic conditions that started with the Second World War increased the importance of recognition and enforcement establishments. Though, the importance of recognition and enforcement in maintenance disputes with foreign elements goes beyond this general necessity. Because, the spouse in need of the maintenance should be able to receive the financial support as soon as possible and for this reason, these rulings need an easy and prompt recognition and enforcement of judgments ruled by a foreign court. Due to this, various international efforts have been made on the recognition and enforcement of foreign maintenance judgments, and as a result of these efforts, international conventions to which Turkey is a party of have been concluded. To give the reader a good understanding of the matter this study is discussing, the basic concept and characteristics of maintenance is introduced in the first section of this study. In the following section, the concept of recognition and enforcement establishments are outlined and in this context, the nature and effects of the judgments are briefly explained. In the third section, international efforts on there cognition and enforcement of foreign maintenance judgments and due to these efforts, concluded conventions to which Turkey is a party, is examined. Lastly, in the final section, the domestic procedure for the recognition and enforcement of maintenance judgments ruled by a foreign court as stated in the Code on International Private Law and Procedural Law numbered 5718. In this study, both the doctrine and jurisprudence is used.