Süt lifinden yapılan kumaşların performans ve konfor özelliklerinin incelenmesi
An investigation about the performance and comfort properties of the milk fabrics
  1. Tez No: 310649
  2. Yazar: MELİK TAHA KİRAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALE CANBAZ KARAKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma ile günümüzde iyiden iyiye popülerleşmeye başlayan süt lifinin kapsamlı ve detaylı literatür araştırmasına sahip olmadığı görülerek hem literatüre katkıda bulunmak hem de bu konudaki ilgiyi arttırmaya gayret gösterilmiştir. Esas olarak süt lifinin tekstil dünyasındaki yeri ve payı, tekstil lifleri arasındaki yeri, süt lifinin üretim prosesi, kimyasal yapısı ile kullanım alanları ele alınmış ve kazeinin fiziksel özellikleri literatürel olarak araştırılıp somut bir karşılaştırma elde edebilmek için pamuk ve viskon lifleriyle karşılaştırılmıştır. Deneysel çalışmada da numunelerin üretimi, kaç numara iplik ve sıklık ayarları kullanıldığı belirtilerek eşit numara ve sıklıktaki 6 çeşit ince ve sıkı ayar tipteki örgü kumaşın performans özellikleri ölçülmüştür. Bu sebeple numunelerin fiziksel olarak eşit düzeyde olduklarından emin olmak için gramaj ölçümü, iplik sıkılığı ve numarası tayini, ilmek uzunluğu tayini testleri uygulanmıştır. Daha sonra patlama mukavemetinin ölçülmesi, Martindale testiyle aşınma sonrası kütle kaybının tayini, ICI Shirley testiyle boncuklaşma ve yüzey değişimi ölçümü yapılarak esas performans özellikleri hakkında yorumlar yapılmıştır. Islanabilirlik ve suyla temaslarının neticesindeki konfor testleri de göz önüne alınmıştır. Bu tezde bunlar hakkında bilgi sahibi olmak için en fazla kullanılan konfor testlerinden biri olan kuruma hızı deneyi yapılmış, bunun ardından transfer ve dikey kılcal ıslanma testleriyle tüm sonuçlar ve veriler göz önüne alınarak her konuyla ilgili ayrıntılı açıklama yapılmaya gayret gösterilip pamuk ve viskon gibi performans özellikleri iyi bilinen kumaşlarla da karşılaştırılarak süt lifinin performans özellikleriyle ilgili somut bir bilgi ortaya koyulmuştur. Karşılaştırılan kumaşların da performans ve konfor özellikleri somut bir şekilde ele alınmak için incelenmiş ve doğru bir kıyaslama yapılmak adına standart ölçümler uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
By means of this investigation, it is tried to make a contribution and attract the attention to this fiber whose popularity increases nowadays. Mainly, the place of the milk fiber in textile world, the production of milk fiber, chemical structure, usage areas are considered. The physical properties of casein are investigated literaturally and compare with cotton and viscose fibers in order to get a concrete comparision. In the experimantal study, the production of samples are told and also which number of yarn density of 6 samples used is considered. The performance properties of these samples are given. In order to get the samples which structural properties are equal to each other, some experiments such as weight measurement, yarn density and number measurement, loop length measurement are made. After that, measurement of bursting strength, the loss of mass measurement by the Martindale Abrasion test and ICI Shirley Pilling test are applied and some comments are made about the main performance properties of these samples. After the wettability and contact tests, the comfort properties are considered. Then drying speed of the samples are considered. The most popular test for comfort properties which are transfer capillary wetting and vertical capillary wetting are applied. All results and datas are considered and detailed information is tried to be given for all topics, and by comparison with popular daily fibers such as viscose and cotton, it is tried to make a concerete explanation about the performance properties of milk fabrics. Also compared fabrics are taken and the standart measurements which applied to milk fabrics are applied to those fabrics in order to get a scientific approach.First of all the definition of casein, the production of fiber, fiber performance properties are considered and some information about the increasement of tendency to natural fabrics are given. After that, the history of casein and the brands of casein fabrics are told. In the literature investigation, a general classification is done and the placement of casein is shown. Then, the source and manufacture of the regenerated protein fibers are given. Also the chemical structure of the regenerated protein fibers are considered. The placement of casein fiber in this protein classification is given. The phsical, performance and comfort properties of the fibers which are used in the experiment are considered and the production of the fibers are told. The derivation of casein, lanital and aralac is also told and the manufacture and history of these fibers are given. Also vicara, fibrolane and merinova are told and their dyeability and performance properties are investigated. The general definition of comfort and the parameters that affect comfort at human body are also investigated and the experiments which are made in order to analyze the comfort and physical properties of these fabrics and standarts of those experiments, application methods are given. At the last part, by using the graphics and charts, the datas and experiment results are explained and interpretations and discussion about this topic are made.