Investigation of HLA-DRB1 alleles in the treatment of chronic hepatitis b patients
Kronik hepatit b hastaların tedavisinde HLA-DRB1 allelerinin incelenmesi
  1. Tez No: 310700
  2. Yazar: ARTA FEJZULLAHU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GİZEM DİNLER DOĞANAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji-Genetik ve Biyoteknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Kronik hepatit B virüs enfeksiyonu dünyada yaklaşık 350 milyon kişiyi enfekte eden, en yaygın bulaşıcı hastalıklardan birisi olarak global bir sağlık sorunu teşkil etmektedir. Yapılan çalışmalar, hepatit B virüs enfeksiyonun'un progresyonunda sadece viral genotip ve vireminin değil, aynı zamanda konak genetik faktorlerinin de oldukça önemli rol oynadığını vurgulamaktadır. Aynı zamanda, hem hücresel hem de humoral immün yanıtın virüsün eredike edilmesi için gerekli olduğu birçok deneysel çalışmada gösterilmektedir.Bu nedenle, bu çalışmanın amacı, Türk toplumunda HLA-DRB1 allelleri ve viral hepatit B klinik seyri arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Bu çalışmaya, 324 hasta dahil edildi; 63.4% erkek (n=204), 36.4% kadın (n=120) ve 23.5% (n=76) HBe antigeni pozitif hastalar ile 23.8% (n=77) siroz olan hastalar. Ortalama yaş 44 yıl (39-49 yaş ) arası, ortalama takip süresi ise 86.5 ay idi. Kontrol grubunda ise 150 sağlıklı kişi dahil edildi (DRB1*07). Kronik hepatit B olan 324 hastada ve 150 sağlıklı kişide HLA-DRB1 allelleri polimeraz zincir reaksiyonu/sekans spesifik primer (PCR/SSP) tekniği kullanılarak analiz edildi.Bu çalışmada, aktif ya da inaktif hastalık veya interferon tedavisine yanıt veya nükleozid analog tedavisi sırasında gözlenen virolojik kırılma (breakthrough) olayları ile DRB1 allellerinin arasında anlamlı ilişki gözlemlenmemiştir. Diğer taraftan vaka-kontrol grubumuzda DRB1*07 alleli için istatistiksel olaraka anlmalı değerler elde edildi (p=0.003). Dahası, elde dilen veriler sonucunda, DRB1*07 alleli saptanan hastalarda siroz anlamlı olarak daha nadir gözlemlenmiştir (likelihood ratio chi square:4.17, p=0.04).Bu durumda, DRB1*07 alleli HBV immun yanıtını etkileyen önemli konak faktörlerden biri olabilir. Ayrıca, kronik HBV ana komplikasyonlar'dan biri olan sirozun kendi kendini sınırlamasında oldukça önemli rol oynadığı düsünülmektedir. Bu çalışma, kronik HBV ve HLA DRB1 polimorfizmi arasındaki ilişkinin ortaya konmasında yardımcı bilgiler sunmaktadır. HBV'nin genetik patogenezinin anlaşılması ve bu çalışmadaki bulguların doğrulanması için daha büyük hasta gruplarında HLA polimorfizmi araştırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Chronic hepatitis B virus (HBV) infection is a global health problem with an estimated 350 million people chronically infected worldwide. Considerable evidence suggests that the progression of hepatitis B virus infection is influenced not only by the viral genotype and the level of viremia but also host genetic factors play a significant role in the pathogenesis and clinical outcome of chronic HBV infection in several ethnic groups. It is mentioned that both cellular and humoral responses are required for viral clearance. Hence, the aim of this study is to investigate the association between the polymorphisms of HLA-DRB1 alleles and viral hepatitis B in Turkish population.In this study 324 patients were included; 63.4% male (n=204), 36.6% female (n=120) and, where 23.5% (n=76) of patients being HBe antigen positive, 23.8% (n=77) having cirrhosis. The median age was 44 years (age between 39-49), median follow up time was 86.5 months. In the control group 150 healthy cases were included (for DRB1*07 allele). HLA-DRB1 alleles in 324 patients with chronic hepatitis B and 150 controls were analyzed using the polymerase chain reaction/sequence specific primer (PCR/SSP) technique.In our group of patients, DRB1 alleles were not related to active or inactive disease, or interferon treatment response or virologic breakthroughs observed during nucleoside analog treatments. On the other hand we have found statistically significant frequency of DRB1*07 allele (p=0.003) in our case-control study. Moreover, our data showed that, patients who had DRB1*07 allele had lower probability to have cirrhosis (likelihood ratio chi square: 4.17, p=0.04), suggesting that DRB1*07 might be associated with low risk of cirrhosis development.In this case, DRB1*07 allele may be one of the host factors, which influences immune response to HBV, by self-limiting cirrhosis, one of the main complications of chronic HBV. Findings from this thesis are expected to acknowledge the relationship between chronic HBV infection and HLA DRB1 polymorphisms. Additional study is needed to validate these findings and to further explore the genetic pathogenesis of HBV infection.