Bir otobüs gövdesinin yapısal açıdan değerlendirilmesi
Structural evaluation of bus body structure
  1. Tez No: 310709
  2. Yazar: SÜHEYLA KABASAKAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAHİT MECİTOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uçak Mühendisliği, Aircraft Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uçak Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada, yeni bir otobüsün taşıyıcı karkas yapısının, araştırma geliştirme süresince, pazarın isterleri doğrultusunda, tasarımı ve doğrulama çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Tasarım doğrulama çalışmaları, araç seviyesi ve bazı önemli sistemler için bilgisayar destekli analizler ile farklı yaklaşımlar ortaya konularak gerçekleştirilmiş ve değerlendirilmiştir. Araç seviyesi analizler kapsamında, gövdenin aks yükleri altında gerilme dağılımı, burulma direngenliği analizi, modal analiz çalışmaları yapılmıştır. Sistem ve alt sistem seviyesi için ise, motor kulaklarının motor ve aktarma organları yükleri altındaki durumu, egzoz ve direksiyon sistemlerinin dinamik açıdan kontrol edilmesi ve son olarak çeki kancasının yükleme altındaki durumları kontrol edilmiştir. Bu çalışmaların doğru bir şekilde yürütülebilmesi için, ilgili analizlere yönelik sonlu elemanlar modellerinin hazırlanma yöntemleri ve kalite kriterleri ile ilgili bilgiler verilmiştir. Yapılan ilk analizler neticesinde, daha önceki çalışmalarda belirlenmiş hedef seviyelere göre veya malzeme kriterlerine göre, değerlendirmeler yapılmış, iyileştirme gereken koşullarda geliştirme çalışmaları yapılmıştır. Sonuç olarak, araç prototip imalatına kadar, sanal ortamda geliştirme çalışmaları yapılmış; prototip imalatından sonra, yapılan analiz çalışmalarının doğrulanması için test çalışmaları yakından takip edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis covers the design and design verification of a bus body for structural considerations under the requirements received from potential customers during the research and product development process. This process involves the development of vehicle, system and sub-system level evaluation by computer aided engineering. Vehicle level analysis involve, torsional stiffness, modal analysis and stress distribution under suspension loading. System and sub-system level analysis involve, engine mount stress distribution due to powertrain weight, dynamic analysis of steering wheel and exhaust system and rear and front tow hook linear static analysis. In order to have a better understading of the analysis procedure, modeling details and element quality criteria were introduced. Initial analysis results were compared with the targets set previously and in case where the levels exceeded, development work had been done. As a results, until the manufacturing of a prototype, all virtual development work were done; after the prototype manufacturing, tests were followed closely to verify the analyses that were done.