Sarıyer Yenimahalle ve Merkez Mahallesi'nde kentsel sit alanı koruma projesi
Sariyer Yenimahalle and Merkez Mahallesi urban site conservation project
- Tez No: 310715
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL KUTGÜN EYUPGİLLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Restorasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Sarıyer Yenimahalle ve Merkez Mahallelerinin sınırları içinde yer alan tarihi kent merkezinin, korunması ve canlandırılması amacıyla gerçekleştirilen bu tez çalışması, tarihsel araştırma, tespitler, analizler, sokak cephelerinin mevcut durum çizimleri ve öneri projelerini içermektedir.Gerçekleştirilen çalışmanın amacı, kapsamı ve yöntemini açıklayan ilk bölümün ardından, seçilen bölgenin ve yakın çevresinin tarihsel gelişimi, ikinci bölüme konu olmuştur.Yapılan tarihsel araştırmalara göre Sarıyer'in bilinen ilk adı ?Kutlu Akarsu? anlamındaki ?Simas? tır. Bu ismin bugünkü halini almasına kadarki süreçte birçok değişime uğradığı rivayet edilmektedir. Bizans döneminde boş arazi ve tepelerden oluştuğu düşünülen bölgede bilinen ilk iskan faaliyetleri İstanbul'un fethinden sonra başlamıştır. 16. ve 17. yüzyıllarda bölgede küçük köylerin gelişmeye başladığı bilinmektedir. Günümüze kadar ulaşan sahil şeridindeki kentsel yerleşimin de en erken 18.yy sonlarına dayandığı bilinmektedir.Çalışma alanının detaylı anlatımı üçüncü bölümde gerçekleşmiştir. Bu bağlamda, alanın sınırları, bölgede bulunan önemli yapılar tanıtılmış, bölgede incelenen yapılara ait analiz çalışmaları yorumlanmıştır.Bugüne kadarki süreçte ortaya çıkan koruma kararlarının ve alınması gerekli görülen yasal önlemlerin değerlendirilmesi dördüncü bölümde gerçekleştirilmiştir. Alınan bütün koruma karaları kronolojik sıralamasıyla yine aynı bölümde listelenmiştir.Beşinci bölüm, daha önce gerçekleştirilen bütün araştırma ve analiz çalışmalarının ışığında, alan ve yapı ölçeğinde geliştirilen müdahale önerilerini içermektedir. Bu kapsamda belirlenen pilot sokaklarda sağlıklaştırma projeleri hazırlanmıştır. Bu bölgelerde yapılacak müdahaleler alanın geneline göre daha detaylı olarak değerlendirilmiştir.Son bölüm, çalışmanın genel değerlendirmesini içermektedir. Bu bölümde tarihsel merkezinkorunması yolunda alınması gereken ilke kararları ve beklentiler dile getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This dissertation, which is studied to protect and resuscitate the historical city center located on Sarıyer Yenimahalle and Merkez Mahallesi, includes historical research, identification analysis, current situation drawings and proposal projects.After the first chapter which explains the objective, the comprehension and the method of the dissertation, the second chapter was started. In the second chapter; historical development of the selected region and its neighborhood were discussed.As a result of the historical research, the first known name of Sarıyer is ?Simas?, which means ?Holy River?. It is thought by people that this name has undergone a lot of changes until it reached to the current name. Although the region was a wasteland in the Byzantium Period, inhabiting activities on this area was started after the conquest of Istanbul. It is known that in the 16th and 17th centuries, small villages in the region began to develop. It is also known that the coastal urban settlements have begun since the end of the 18th century.In the third chapter; the area of the dissertation was described in details. The boundaries of the area and the important structures in the region are introduced, the analysis studies of the assessed structures in the region were expounded in this chapter.The conservation decisions that were taken by government and the local authorities until today and the necessary measures were evaluated in the fourth chapter. Chronological list of that decisions were given in this section.In the fifth chapter; in light of all the past research and analysis studies, the intervention recommendations that are developed in the scale of the area and the structure were included. Rehabilitation projects were prepared for the determined pilot streets. The interventions that will be done in this area are discussed in details.The final chapter includes the general assessment of the study. In this section, the basis decisions that must be taken and the expectations were expressed.