556 sayılı KHK hükümlerine göre ilaç markaları
Pharmaceutical brands according to Decree Law no: 556
  1. Tez No: 310722
  2. Yazar: ÖZGE PİRİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRETTİN ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Günümüzün ağır rekabet koşulları, üreticilerin güçlü bir marka yaratmaları hususunda zorlayıcı olmakta tüketiciler açısından güçlü bir marka sadakati yaratırken mevcut tüketicileri de korumak işletmelerin asıl sorunu haline gelmiştir. İlaç sektörü de rekabetin yaşandığı, pazarda büyük paya sahip, gelişen ve ürün bazında çeşitliliği fazla olan bir sektör olması sebebiyle ilaçların tüketiciye hangi isimle nasıl sunulduğu ayrı bir önem arz etmektedir.İsviçre Mahkemesinin aldığı bir kararında ilaç markaları içerdikleri ham maddenin markada belirtilmesinden dolayı zayıf marka olarak nitelendirilmektedir. Türkiye de ise Sağlık Bakanlığı 1979 yılından beri ilaç ruhsatları için markada üç harfin farklılığını kabul edip ruhsat verebilmektedir. İlaçlarda INN adının kullanılması zorunluluğunun bulunması marka ismi yaratılırken markayı iltibasa daha açık hale getirmektedir.İlaç markalarında Sağlık Bakanlığı'nın ruhsatlandırma sürecindeki rolü ile TPE' nin KHK hükümlerine göre ilaç markalarına karşı yapılan itirazların değerlendirilmesindeki işlevi değerlendirildiğinde iki farklı kurumun aslında karşılıklı fikir teatisi yaparak koordineli bir şekilde görevlerini yerine getirmeleri gerekirken uygulamada iki kurumun da birbirinden bağımsız hareket ettikleri ve bunun sonucunda ilaç markaları konusunda yargıya taşınan uyuşmazlık sayısının arttığı gözlemlenmiştir.İlaç markalarının KHK hükümlerine göre incelendiği bu çalışmada konu dört bölüm olarak incelenmiştir.Tezimizin birinci bölümünde, marka kavramı ve fonksiyonları, markaların sınıflandırılması, markanın içereceği işaretler, marka üzerindeki hakkın özelliği açıklanmaya çalışılmıştır. Türk Hukukunda marka tescil sistemi ile KHK' da tescil engelleri olarak düzenlenen mutlak ve nisbi red sebepleri ayrı ayrı incelenerek, bu tescil engellerini ilk itiraz merci olarak inceleyen TPE' nin yapısı hakkında bilgi verilmiş, ilacın tanımı ve ilaçların isimlendirilmesi süreci açıklanmış ve ilaç piyasasında marka tercihlerinin belirlenme aşamaları ayrı ayrı başlıklar altında ele alınarak incelenmiştir.Tezimizin ikinci bölümünde, ilaç markalarının tescil aşamaları ve ilaçların ruhsatlandırılması ile tüm bu süreçlerde TPE ve Sağlık Bakanlığ'ının uygulamaları ayrı ayrı incelenmiştir.Tezimizin üçüncü bölümünde, ilaç markalarıyla ilgili yaşanılan hukuki uyuşmazlıklar tespit edilmiştir. Son olarak da ilaç markaları ile ilgili Yargıya intikal eden uyuşmalıklara ilişkin ilk derece mahkemeleri ile Yargıtay kararlarından örnekler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In today's heavily competitive conditions, in terms of producers creating a strong brand for consumers becomes compelling. While creating a strong brand loyalty, preserving the rights of the customers has become a real problem for enterprises. Since pharmaceutical sector, is heavily competitive, emerging, has a large market and range of products, branding of pharmaceutical is crucial.In a decision of Swiss Court, pharmaceutical brands are classified as weak brands as the raw material content of the pharmaceutical is stated on the brand. However, since 1979 Ministry of Health in Turkey has issued a permit for a pharmaceutical if its brand name has at least three letters different than the other authorized brands. The obligation of INN usage while creating a brand name causes a disturbance.The role of Ministry of Health in the process of registration of pharmaceutical brands and the function of Turkish Patent Institute during evaluation of appeals for brand names should be parallel with each other and these two associations should be in consensus of opinion. However in practice these two associations act separately thus there has been an observed increase in disagreement on pharmaceutical brands subjected to jurisdiction.This thesis consist of four parts including analyzes of pharmaceutical brands according to the statements of the decree law.In the first part of the thesis, branding concept and its functions, classification of brands, brand signs and brand rights are explained. Trademark registration system in Turkish Law and registration impediments considered as absolute and proportional denial reasons pursuant to the decree law are analyzed. Information about the structure of Turkish Patent Institute which is the first appeal authority for registration impediments are given and definition of a pharmaceutical and denomination processes of pharmaceuticals are explained and phases of brand choice determination in pharmaceutical market are analyzed under separate subtitles.In the second part of the thesis, Turkish Patent Institute and Ministry of Health procedures in trademark registration of pharmaceutical brands and authorization of pharmaceuticals are analyzed in details.In the third part of the thesis, juristic disagreements regarding pharmaceutical brands are detected. In the final part of the thesis, court decisions of Court of First Instance and Supreme Court of Appeals on disagreements regarding pharmaceutical brands which are subjected to jurisdiction are presented.