5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nda kısa süreli hürriyeti bağlayıcı cezalara seçenek yaptırımlar
Alternative sanctions to short- term freedom binding punishments in Turkish Penal Law number 5237
- Tez No: 310724
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. B. CANER HACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
İnsanlar topluluk halinde huzur ve barış içinde yaşamak için belli kuralların varlığına ihtiyaç duymuşlardır. Bu kuralları önceleri insan topluluklarının tepkileri korurken daha sonraları bu görevi devlet denilen üst kuruluşa bırakmışlardır. Bu kurallara yaptırım adı verilmektedir. Yaptırım türlerinden geçmişten bugüne en çok uygulananı cezalardır. Cezalar da geçmişten bugüne cezalandırmanın amacı değiştikçe bir çok değişime uğramıştır. Cezalar içinde en etkili olanı hapis cezalarıdır. Buna rağmen günümüzde hapis cezalarının bazı suçlarda cezalandırmanın amaçlarını gerçekleştirmeye yetmediği anlaşılmıştır. Bazı suçlarda bu amaçların gerçekleşmesi için failin sadece cezaya mahkum edilmesi ayrıca ceza evine konulmaması yeterli görülmüştür. İşte bu tür suçlar için kısa süreli hapis cezalarına seçenek yaptırımlar geliştirilmiştir. Bu doğrultuda gelişen dünyada çağdaş ülkelerin çoğunun hukuk sistemlerinde bu yaptırım türlerine yer verildiğini görmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Through the history, people used to need existence of some rules for living peacefully in communities. Previously, while reactions of communities were protecting these rules, later some istitutions such as governments undertook that mission. These rules are named as sanctions. Through the history penalty has been the most commen one among sanctions. As the purpose of punishment changes, at the same time kind of penals also changed. Among the penals, most effective one is imprisonment. Neverthless it was understood that imprisonment is not enough for exsecuting the functions of penalty in some offenses. For exsecuting these functions about these kind of offenses, only punishing criminals without sending him to the prison is supposed to be enough. Alternative sanctions were developed to short time imprisonments for such of offenses. In this direction, we can see that as the world developed, many of modern countries give place to these alternative sanctions in their low system.