5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nda kısa süreli hapis cezasına seçenek yaptırımların etkinliği: Tunceli örneği
The effectivity of penal sanction alternative to short term prison penalties in the Turkish Criminal Code, Numbered 5237: Tunceli example
  1. Tez No: 356878
  2. Yazar: HALİL GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MESUT BEDRİ ERYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ceza Adaleti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Türk ceza hukukunda bir yıl veya daha az süreli hapis cezaları kısa süreli hapis cezası olarak kabul edilmektedir. TCK 50. maddesi kısa süreli hapis cezasının yerine uygulanmak üzere seçenek yaptırımları düzenlemektedir. Kısa süreli hapis cezasının ceza infaz kurumunda çektirilip çektirilmemesi yönünde lehte ve aleyhte bir kısım görüşler ortaya konulmuşsa da; bu tür cezaların ceza infaz kurumu dışında uygulanacak başkaca yaptırımlarla yerine getirilmesi yönündeki fikirler daha tutarlı ve yerindedir. Çağdaş ceza hukukunun gereklerine uygun olarak Türk Ceza Kanunu'nda cezaların, ceza infaz kurumları dışında infazına imkan tanıyan seçenek yaptırımlar düzenlenmiştir. Kısa süreli hapis cezasına seçenek yaptırımlar, toplum barışı için kişiler hakkında verilmiş belli süreli hapis cezalarının ceza infaz kurumu dışında çektirilmesi, kişinin ceza infaz kurumuna girmesi durumunda ortaya çıkacak sosyo-ekonomik sorunların önüne geçilmesi amacıyla uygulanmak üzere düzenlenmiştir. Bu çalışma ise Tunceli Adliyesi ceza mahkemeleri tarafından 2011 yılında verilen kararların sayı ve nitelikleri ile bu kararlarda kısa süreli hapis cezasına seçenek yaptırımların uygulanma oranları ve uygulanan yaptırımların türlerine göre uygulanma sıklıklarının ortaya konulması ve uygulamada karşılaşılan sorunları çözüm önerileri ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Sonuç olarak ta kısa süreli hapis cezasının sosyal, ekonomik ve güvenlik boyutlarıyla yararlı bir düzenleme olduğu, kısa süreli hapis cezasına seçenek yaptırımlardan adli para cezasının diğer yaptırım türlerine göre çok sık olarak tercih edildiği; seçenek yaptırımların uygulanabilmesi için kanunen öngörülen üst sınırın iki yıl olarak uygulanması ve bazı yaptırımlarda yeniden düzenleme yapılması gerektiği kanaatine ulaşılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Kısa süreli hapis cezası, Denetimli serbestlik, Seçenek yaptırımlar, Tunceli Adliyesi, Ceza infaz kurumları
Özet (Çeviri)
One year or less time period punishment are admitted to be short term punisments in Turkish Criminal Code. TCK 50thitem arranges alternative penal sanction to be fulfilled instead of short term imprisonment. Despite the fact that some assesments in favor or adversily about whether to have the punisment time served in prisons or not are put forthideas parallel to make these kind of punisments served with other penal sanctions to be fulfilled outside the prison are more coherent and appropriate. Sufficient to requirements of contemporary Criminal Law, alternative penal sanction providing fulfillments of the punishment outside the prisons have been arrenged. Sanctions alternative to short term imprisonment punishment and getting the punisment served outside the prisons for the peace of a society are arrenged to be applied for the purpose of preventing the socio-econonical problems which will ocur when a person gets in the jail. This work was done in order to put forth the number and characteristics of the judgements made by Tunceli Courts of Justice in 2011 and rate of the sanctions being applied alternative to short term prison punishments and to put forth the frequency of sanctions in their application according to the kinds of them and the solution offers to the problems faced in the fulfillments In conclusion; the belief that short term prison punisment is a beneficial application with its social, economical and security dimensions and judical finement is preferred more than the other sanctions, the top level for fulfillment of alternative sanctions to be two years and there is a need of new arrangements for some other sanctions was reached. KEY WORDS: Short term imprisonment, Probation, Alternative sanctions, Tunceli Courts, Prisons