Fonksiyonel seramik ürün tasarımında kadın figürünün kullanımı
Usage of the famele figure at functional ceramic product design
  1. Tez No: 310739
  2. Yazar: SEDEF OYTUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. M. FATİH KARAGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
?Fonksiyonel seramik ürün tasarımında kadın figürünün kullanımı?, Anadolu insanının din hakkındaki görüşlerinin ilk somut bilgilerini, Neolitik dönem insan grupları vermektedir. Yerleşik hayata geçen neolitik çağ insanının din görüşlerini yansıtan eserleri günümüze kadar ulaşmıştır. Kadının doğurganlık özelliği, neolitik dönem öncesinden başlayarak, o dönemin figürinlerinde dikkatleri göğüsler, karın ve kalçaya çekmiştir.Bu organlar sayesinde tanrısallaştırılan kadına tapınılmaya da başlanmıştır. Böylelikle kadın hem üremenin hem de bereketin sembolü olmuştur. Kadının hükümdarlığı uzun sürmeyecek, ataerkil düzenler tarafından, çeşitli hilelerle geç neolitik sonuna doğru erkek egemen toplumun temelleri atılmaya başlanacaktır.Prehistorik çağlarda başlayan ana tanrıça inancı ile neolitik dönem insanları din amaçlı figürinler yapmaya başladılar. Anadolu' nun her bölgesinde bulunabilen seramik çamuru ağırlıklı olarak, şekillendirmede tercih edilen hammadde olmuştur. Büyüsel nitelik taşıdıklarına inanarak ürettikleri bu figürinleri, kolay taşınabilecek idoller ve idolleri de, antropomorfik kaplar izlemiştir. Üretilen bu kadın biçimli kaplarda genellikle hamile kadın betimlemesi yapılmış ve üründe karın, geniş bir hazne olarak kullanılmıştır.İlerleyen dönemlerde kadın figürleri, bulunduğu çağın ihtiyaçlarına göre farklı şekil ve amaçlarda tasvir edilmeye başlanmıştır. Günümüze kadar gelen kadın figürleri halen daha popülaritesini kaybetmemiştir. Çağımızda ağırlıklı olarak artistik ve fonksiyonel seramik olarak tasarlanan ürünler, sanatçılar tarafından konu itibariyle halen ilgi odağıdır. Fonksiyonel çalışmalarda fazla rağbet edilmeyen bu konu için, yapılan araştırmalarla yeni alternatif ve form önerileri getirilmiştir. Böylelikle fonksiyonel kullanım eşyası olarak tasarlanan seramik kadın bedenleri, gündelik yaşamımızı kolaylaştıran ürünler olarak hayatımıza girebilecektir.
Özet (Çeviri)
?Usage of the famele figure at functional ceramic product design?, The Neolithic periods people provides us the first solid information about Anatolian`s religion.The neolithic people`s view of the religion `s been reflected in the works of art which has arived to present time.The woman`s fertility and body parts especially breasts,belly and hips has appeared on a minitureart much before the Neolithic period.because of these parts of the body , women became goddess and they've begun in glorify the woman.And the woman`s been symbol of blessing and reproduction is so far.But the woman`s reign will not last long .By various of tricks,cheatings male dominated basic society will be began at the end of the Neolithic period by patriarchal system.starting from the prehistoric times to the belief of the mother goddess with the neolithic period`s people have began to make figurines.Ceramic clays mostly available in all regions of Anatolia and versality has preferred as main materialThey believed those figurines ve had special power and they ve produced easy carry around idols and thode idols followed by antromorfic containers.Usually pregnant woman shaped containers they produced and formatted as a belly wide chamber.Female figures which were to be depicted according to the needs of different shape and purpose in later periods.Woman figures haven`t lost any popularity since.In the predominantly artistic and functional pottery is still the subject of interest by artists in our century. This subject unfortunately is not popular on functional studies and that`s why alternative and form recommendations made to the research. And those functional ceramic woman bodies designed to eligible our lives much easier.