Doğu Anadolu yayla kültürü ve yayla mimarisi: Etnoarkeolojik bir bakış
Eastern Anatolia pastoral culture and pastoral architecture: On ethnoarchaeological view
  1. Tez No: 310738
  2. Yazar: FECRİ POLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RÜSTEM ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Sanat Tarihi, Archeology, Art History
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Bu çalışmada, Doğu Anadolu'da M.Ö. II. binde yaşayan kültürleri etnoarkeolojik açıdan anlamak ve yorumlamak amacıyla, günümüz yaylacılık faaliyetleri ve yayla mimarisinde yaşanan formasyon süreci incelenmiştir.Doğu Anadolu Bölgesi'nde M.Ö. II. binde yaşanan göçebe yaşam tarzı nedeniyle, bu dönem formasyon süreci açısından arkeolojik bir problem olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle Doğu Anadolu'da M.Ö. II. binde yaşamış olan toplumların yaşam tarzlarını ve geleneklerini daha iyi anlamamız için, aynı coğrafyada, aynı geçim ekonomisinin devamı olduğuna inandığımız; günümüzde devam etmekte olan yayla kültürü ve yayla mimarisi incelenmiştir. Özellikle M.Ö. II. binde, bölgede, mimari açıdan yaşanan formasyon sürecini anlamak amacıyla, farklı dönemlerde tamamen terk edilmiş günümüz yaylalarında yaşanan formasyon-transformasyon süreci incelenmiş ve farklı bir açıdan değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, living cultures in terms of ethno-archaeological in order to understand and interpret in the 2nd millennium BC in East Anatolia, formation process, which is consist of today?s transhumance activities and in plateau architecture, has been examined.In the 2nd millennium BC, because of nomadic lifestyle In East Anatolia region, this period appears to be archaeological problem in terms of formation process. Therefore, in East Anatolia, for better understand lifestyle and traditions of communities who lived in the 2nd millennium BC, plateau culture and plateau architecture which ongoing at present, has been examined. We believe that same subsistence economy continue in same geography. Especially, In the 2nd millennium BC in region, in order to formation process which is consist of in terms of architecture, formation-transformation process which is consist of today?s at plateaus that?s are completely abandoned in different periods, has been examined and evaluated from a different stand point.