Atabey Ertokuş Medresesi kazı buluntuları (sikkeler)
The finds of Atabey Ertokus Madrasah excavation (coins)
  1. Tez No: 310745
  2. Yazar: HALE TELLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ OSMAN UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 291
Özet
Bu tez kapsamında 1993 yılında kazılan Atabey Ertokuş Medresesi'nin kazı buluntuları incelenmiştir. Medrese miladi olarak 1224 yılında, Anadolu Selçuklu Devleti'nin atabeyi Mübarizeddin Ertokuş tarafından yaptırılmıştır. Medrese pek çok devşirme malzeme kullanılarak kapalı avlulu ve eyvanlı planda inşa edilmiştir. Ayrıca yapıya bitişik olarak bir de batı tarafın da Atabey Ertokuş'a ait olabileceği söylenilen, türbe bulunmaktadır.Atabey Ertokuş Medresesi Arkeolojik kazısı ise Prof. Dr. Ali Osman Uysal tarafından 1993 yılında Göller Bölgesi Arkeolojik Kültürel Turistik Araştırma ve Değerlendirme Projesi kapsamında gerçekleştirilmiş olup, kendisi aynı zaman da tezimin danışmanlığını da üstlenmiştir.Kazı buluntuları arasında 129 adet eski para bulunmuştur. Bu tez kapsamında da bu paralar incelenmiştir. Bu sikkelerin malzemeleri, boyutları ve teknikleri farklı olmakla birlikte dönemleri de çok uzun bir zaman dilimine yayılmış durumdadır. En erken tarihli olanı Roma Dönemi, en geç tarihlisi ise Cumhuriyet Dönemi'ne aittir. Bu çeşitliliğin başlıca nedenleri hem medreseden önce bölgede mevcut bir yerleşimin olması, hem de medresenin günümüze kadar sürekli olarak kullanılmasıdır.İncelenen sikkeler içerisinde iki adet Roma Dönemi, üç adet Anadolu Selçuklu Dönemi, dört adet Avusturya İmparatorluğu parası, bir adet Alman jetonu, bir adet Yemen parası, iki Türkiye Cumhuriyeti parası ve doksan altı adet Osmanlı parası bulunmaktadır. Yirmi adet para ise tasniflenememiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis, we rewiew of the Atabey Ertokuş Medrese?s excavated finds in the 1993. The medrese was built by Mübarizeddin Ertokuş who is head of Anatolian Seljuk State in 1224 as greg. Medrese built by using many of the spolia materials and built in courtyard and eyvanlı plan. In addition, they are shrine where a structure adjacent to the Western side, and which thought to belong to the Ertokuş Atabey.Archaeological excavations at the Atabey Ertokuş Madrasah was carried out within the scope of the Lakes region Archaeological Cultural Tourism Research Project in 1993 by Prof. Dr. Ali Osman Uysal, at the same time he is also a consultant for my thesis.Among the finds from the excavations, 129 units of old money, has been found This thesis are explored in the context of these coins. These coins, although different materials, sizes and techniques is a very long spans of time periods. The earliest dated one is belongs to the Roman period, late one is belongs to Republican period. The main reasons for this diversity, there is a settlement in the region before madrasah and madrasah is used on an ongoing basis to the present.In the report of coins, there are; the two pieces of the Roman, three coins in the Seljuk Period, one jetton of the German Empire, four of the Austria Empire, one money of Yemen, two money of the Republic of Turkey, ninety six Ottoman money. Twenty money is not determined.