Güvenlikleştirme kuramı ve insan güvenliği çerçevesinde 11 Eylül 2001 sonrası Avrupa'da İslami kimlik algısı
The perception of Islamic identity in Europe after September 11, 2001 within the frameworks of securitisation theory and human security
  1. Tez No: 310746
  2. Yazar: CEYHUN ÇİÇEKÇİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SONER KARAGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Uluslararası İlişkilerin tarihine bakıldığında, savaş ve barış kavramlarının giriftliğinde vücut bulmuş sosyal bir alan olarak kurgulandığı tespit edilebilir. Ulus-devletin ilk ortaya çıktığı ana tarihlendirildiğinde dahi uluslararası ilişkiler, aslında bir güvenlik arama metodu olarak disiplinleşmiş bir bilim dalıdır.Modern dünyanın yönetim formu olarak ulus-devletin kapasitesi, küreselleşmenin çeşitli düzeylerdeki derin etkileriyle kısıtlanmış bulunmaktadır. Bu kapasite limitinin bir boyutu da güvenlik sağlayıcı olarak kurgulanmış geleneksel devletin yozlaşmasıdır. Günümüzde devletler, iç/dış sanallığında güvenliği sağlamakla yükümlü olmalarına rağmen sıklıkla gözlemlenebileceği gibi güvensizlikler üretebilmektedirler. Bu bağlamda, Birleşmiş Milletler'in kavramsallaşmasına önemli katkılar sunmuş olduğu insan güvenliği terimiyle çelişkiler yaşayan Avrupa Birliği ülkeleri olduğu gözlemlenen bir olgudur. Özellikle 11 Eylül 2001 terör saldırılarının akabinde yaratılan ?Müslüman terörist? imajı, salt aidiyet hissedilen dini havza nedeniyle İslami unsurların bir çok ?liberal demokratik? Avrupa Birliği ülkesinde alıkonulmasını, ayrımcılıkla karşılaşmasını, faşist saldırılara maruz kalmasını, vize uygulamalarıyla sistematik olarak ?istenmeyen? pozisyonuna getirilmesini, gettolaştırılmasını, işkence görmesini ve kamusal alandaki görünürlüklerinin politik olarak kısıtlanmasını da açıklamaktadır.Güvenlik kuramı dâhilindeki gelişmelerin de aktarılacağı bu çalışmanın temel amacı, ?aforoz kültürü?nü üreten bir söylem olarak güvenlikleştirme süreçlerinin ortaya çıkardığı ?öteki?nin, insan güvenliği açısından yarattığı sakıncaları belirlemek ve bu bağlamda konstrüktivist kurama normatif bir eleştiri getirmektir. Günümüzde hususiyetle Avrupa Birliği ülkelerinde görülen İslam karşıtlığı (Islamophobia), güvenlik söylemleri üzerinden analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
When we look at the history of International Relations, it can be identified as a social area which arised within the complexity of the concepts of war and peace. Even from the first appearance of nation states, international relations has always been a discipline which is searching a security method.As an administrative form of the modern world, the capacity of the nation-state is restricted by the deep impacts of globalisation at different levels. Another dimension of this capacity limit is the degeneration of traditional state which is formed as a security provider. Today, although states are in charge of providing security in their inside/outside virtuality, they can produce insecurities which can be observed frequently. In this context, it is an observed phenomenon that there are European Union countries which have contradictions with the term human security, which United Nations have important contributions to its conceptualization. The `Muslim Terrorist? image, which is created especially after the September 11, 2001 terrorist attacks explains why Islamic actors are detained in many `liberal democratic? European Union countries, exposed to discrimination, subject to fascist attacks, put into an `unwanted? position systematically by visa applications, ghettoised, tortured and deprived of political visibility in the public sphere just because of the religious basin that they belong to.Beside explaining the developments within the security theory, the main objective of this study is to determine the problems caused by `the other? arised by securitization processes in terms of human security as a discourse producing `anathema culture? and bring a normative criticism to the constructivist theory. Islamophobia, which is especially seen in the European Union countries today, will be analysed through security discourses.