Thomas Hardy'nin başlıca romanlarında birey ve toplum uyumsuzluğu
  1. Tez No: 31075
  2. Yazar: MELİH KARAKUZU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMALETTİN YİĞİTER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
ÖZET Dünya üzerinde toplumlar halinde yaşayan insanlar bir yığın sorunlarla karşılaşmaktadır. Bu sorunların başında belki de en zorlusu psikolojik olanlarıdır. Bu çalışmamızda toplum ile birey arasındaki çatışmayı tanımladıktan sonra, birey ile toplum arasındaki uyumsuzluğa neden olan etmenleri ele alarak bunların bireyi nasıl etkilediğini araştırmaya çalıştık. Çatışmaya sebep olan etmenlerin başlıcası, kuşkusuz insanın ruhsal yapısındaki farklılıktır. Ancak toplum halinde yaşayan insan, içinde yaşamakta olduğu toplumun kurallarına uymak zorundadır. Aynı şekilde toplum halinde yaşayabilmek için toplumun da kuralları olması gerekli ve doğaldır. Bu kurallar toplumda yaşayan insanların genel özelliklerine uygun onların gereksinimlerine yanıt verecek nitelikte olmalıdır. Böyle olmadığı zaman o toplum, toplum olmaktan çıkıp mutsuz insanlar kitlesine dönüşür. Çalışmada, Toplumbilimi'nin sorunu olan bu konuyu bizim toplumbilimsel yönden derinlemesine ele almamız ilgi alanımız itibariyle doğru olmazdı. On dokuzuncu yüzyıldan yirminci yüzyıla geçiş döneminde yaşamış olan İngiliz ozan ve roman yazarı Thomas Hardy (1840- 1928) bu dönemde İngiltere'de meydana gelen önemli toplumsal olayları, özellikle de İngiltere Kırsal Yöre insanlarının yaşamını ve toplumsal sorunlarını ele almıştır. Din ve fikir yaşamında ortaya çıkan hareketler insanların düşünce ve ruh dünyasını alt üst ederek onları karmaşa içine sokarken, Sanayi Devrimi'nin sonucu olarak makineleşmenin getirdiği sorunlar ise ekonomik ve toplumsal yönden sıkıntılı yıllar yaşatmıştır. O toplum içinde yaşayan bir insan olarak romancı da bu konuları ele almadan geçemezdi. İşte Hardy' nin romanlarına yansıyan bu sorunlardan, birey ve toplum arasında çatışmaya neden olanları ele alarak sunmaya çalıştık. Bu çalışma beş ana bölümden oluşmaktadır. Bu bölümlerde, Hardy'nin beş önemli romanını ele aldık ve konumuz itibariyle ayrı ayrı inceledik. Romanlarını, Far from the Madding Crowdiv (Çılgın Kalabalıktan Uzak), The Return of the Native (Yuvaya Dönüş), The Mayor of Casterbridge (Casterbridge Belediye Başkanı), Tess of the D' Urbervilles (D' Urbervilles' lerinin Tess), ve Jude the Obscure (Adsız Sansız Jude) olarak sıraladık. Bunlardan ilki pastoral roman, diğer dördü ise Trajik romanlar sınıfında değerlendirilmektedir. Toplum ile birey arasındaki çatışmaya Far from the Madding Crowd' da pek fazla rastlanmamakta ise de başlıca romanlarından olması sebebiyle yer verildi. Ayrıca yazarın yaşamı ve felsefesi seçtiğimiz konuyu doğrudan etkileyeceği için yazarın yaşamı ve felsefesine de kısaca değinmeyi uygun bulduk. Her bölümde önce romanın kısaca tanıtımı yapılmış, daha sonra da çalışmamızın asıl konusunu oluşturan toplum-birey uyumsuzluğu üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT With this study we intended to present how the characters of Hardy novels are at odds with society, in what degree and the reflection of these behaviors in real society of both at that time and today. People living in the world are grappling with numerous problems. Of these problems, perhaps the psychological ones, which may be considered to be the most difficult, occupy the leading place. Having defined the conflict between the individual and society, we attempted to deal with the factors which cause conflict between the individual and society and try to examine how these affected the individual. The chief reason for the conflict, no doubt, is the differentiation of human psychology for each person. But the man living in communities should conform to the rules of society in which he lives. By the same token, society should, naturally, also have some laws in order to be able to live in communities. These laws should carry the features fitting the people's general nature and should fulfil their needs. If not, that society cannot be regarded as a society and becomes a mass of unhappy human beings. In our study, it wouldn't have been a correct attempt if we had examined this subject, which is, in fact, a subject matter of Sociology, regarding of our field of study. English poet and novelist Thomas Hardy who lived in the transition period from nineteenth century to the twentieth, has dealt mainly with social movements and problems occurred during this period in England, and exceptionally he focused on the social problems and lives of English rustics. While movements in religious and philosophical thoughts of people have shaken deeply and leading them to chaos, with Industrial Revolution, emergence of machinery, has caused the people to live hard times related to economical and social life. As one of the people who lived within such a society, it was impossible for the novelist to ignore these subjects. Therefore, we ventured to present these matters which werevi reflected on the novels of the novelist caused conflict between the individual and society. This study consists of five chapters, except introduction. The chapters were entitled according to the names of five major novels of Thomas Hardy we have tried to examine and they are put in order in accordance with their dates of being published. The chapters are: Far from the Madding Crowd, The Return of the Native, The Mayor of Casterbridge, Teas of the D'Urbervilles, and Jude the Obscure. The first of these novels is labelled as a pastoral novel and the other four novels are categorized in tragic novels. Even though we could have hardly found the traces of conflict in Far from the Madding Crowd, we included it as it is one of Hardy' 3 major novel and one with which he became a famous novelist. In each chapter the story of the novel has been summarized first, and then conflict between the individual and society has been examined deeply throughout the nove 1.