Şiddet içerikli online bilgisayar oyunlarının ilköğretim öğrencilerinin saldırganlık tepkileri üzerindeki etkisi
The impact of violent online computer games on primary students' aggressive reactions
- Tez No: 310751
- Danışmanlar: PROF. DR. REMZİ YAVAŞ KINCAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu araştırma, ilköğretim 4. ve 5. sınıf öğrencilerinin şiddet içerikli online bilgisayar oyunları oynamalarının, saldırganlık tepkileri üzerine olan etkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Şiddet içerikli online bilgisayar oyunları oynamanın, öğrencilerde saldırgan tepkiler meydana getirip getirmediği cinsiyet değişkeni açısından da karşılaştırılmıştır.Araştırmada, kontrol gruplu öntest-sontest deneysel araştırma modeli kullanılmıştır. Çalışma evrenini 2010-2011 eğitim-öğretim yılında Çanakkale ili, Biga ilçesi, Güvemalan İlköğretim Okulu'nda öğrenim gören ilköğretim 4. ve 5. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırma örneklemini, evrenden yansız atama yolu ile seçilen 10 deney grubu öğrencisi ve 10 kontrol grubu öğrencisi oluşturmaktadır. Deney grubu öğrencilerine dört gün boyunca, her gün 20 dakika şiddet içerikli kitlesel katılımlı online rol yapma oyunu oynatılmış, kontrol grubuna ise herhangi bir işlem uygulanmamıştır.Öğrencilerin saldırganlık tepkilerini ortaya çıkarmak için araştırmacı tarafından geliştirilen örnek olaylar kullanılmıştır. Öğrencilerden kendilerini örnek olaylarda yer alan ana karakterlerin yerlerine koymaları ve devamında: ?Örnek olayda yer alan ana karakterin yerinde siz olsaydınız nasıl tepki verirdiniz?? sorusuna cevap vermeleri istenmiştir. Yanıtlar ise; fiziksel saldırganlık, sözel saldırganlık ve saldırganlık içermeyen tepki (alternatif tepki) biçiminde alt boyutlarda değerlendirilmiştir.Araştırma sonucunda, şiddet içerikli online bilgisayar oyunu oynamanın, öğrencilerin fiziksel ve sözel saldırganlık tepkileri üzerinde anlamlı bir etkisinin olmadığı bulunmuştur. Alternatif tepkilerde ise, yalnızca birinci gün uygulaması sonucunda anlamlı bir farklılaşma meydana gelmiştir. Cinsiyet değişkeni açısından ise, şiddet içerikli online bilgisayar oyunu oynamanın, öğrencilerin fiziksel saldırganlık tepkileri ve alternatif tepkileri üzerinde anlamlı bir etkisi olmamıştır. Ancak dördüncü gün uygulamasından sonra kızların sözel saldırganlık tepkilerinde, erkeklere göre anlamlı bir farklılaşma meydana gelmiştir.
Özet (Çeviri)
The research was done to analyze the effect of playing violent online computer games on the 4th and 5th grade elementary student?s aggressive reactions. It was also compared whether playing violent online computer games creates aggressive reactions on students in terms of gender variable or not.Control group pretest-posttest experimental research model is used in research. Target population of the study is the 4th and 5th grade students who are studying at Güvemalan Primary School in Biga, county of Çanakkale, in 2010-2011 Education Year. 10 experiment group students and 10 control group students generate the research samples that are chosen randomly from the research universe. Violent Massively Multi-Player Online Role Playing Game is played to experiment group students during four days, 20 minutes every day, but nothing is applied to control group students.Case studies are used for revealing students? aggressive reactions that are developed by researcher. Students are asked to put themselves in a place of main character located in case studies and afterwards they are asked to answer this question: ?How would you react if you were main character located in sample case?? Answers are evaluated as; physical aggression, verbal aggression and non-aggressive (alternative) reaction shaped like lower dimension.At the end of the research, it was found that playing violent online computer games has no significant effect on the students? physical and verbal aggressive reactions. But, on alternative reactions, at the end of the first day implementation, there became significant differentiations. On the other hand, in terms of gender variables, playing violent online computer games has no significant effect on physical aggressive reactions and alternative reactions. But, at the end of the fourth day implementation, verbal aggressive reactions of the girls differed from the boy?s.