Doğu coğrafyasında radikal terörizm
Radical terrorism in the East geography
  1. Tez No: 310766
  2. Yazar: AKIN SAĞIROĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUNUS YOLDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Uluslararası ilişkilerin en önemli konularından biri; siyasal şiddet türü açısından terörizm sorunsalıdır. Doğu coğrafyası için de en önemli sorun terör sorunudur. Doğu coğrafyasında, radikal terörizmin nedenlerini modernleşme ortaya çıkarmıştır. Modernleşme çabaları dikkate alındığında; Mısır, İran, Türkiye ve Hindistan'da radikal terörizm sorunu insani açıdan ciddi sonuçlar doğurmaktadır. Bu örnek ülkelerde radikal hareketler, siyasal şiddet eylemlerinin temelini oluşturmaktadır. Bölgesel benzerlikler, örgütlerin ideolojisi ve örgüt yapısında da paralellikler ortaya çıkarmıştır. Küresel ölçekte terörü artıran nedenler ise; küreselleşme, Türkiye dışında laik rejim teşebbüslerinin başarısızlığı ve bölgesel sorunlardır.Radikalizmin temel motivasyonu, dini gerekçeler olarak gösterilmektedir. Radikal terörizm, siyasal şiddeti araç olarak kullanmakta ve amacına ulaşmaya çalışmaktadır. Örgütler, gerçekleştirdikleri terör eylemlerini evrensel ideallere veya bağımsızlık mücadelelerine bir gerekçe olarak sunmaktadır. Evrensel idealleri gerçekleştirme amacındaki El Kaide ve İsrail işgalini sonlandırma iddiasındaki Lübnan Hizbullah'ı bu iki ayrım açısından değerlendirilmelidir. Bir aktör olarak beliren terör örgütleri, eylem pratiklerini genel bir olgu olan terörün hedeflerini dönüştürerek, bölgesel rejimlerin yıpratılması olarak kullanmaktadır. Cihat fikri ile motive edilmiş birey ve örgütün bütünü, amaçlarına ulaşmak için terör eylemleri gerçekleştirmektedir.
Özet (Çeviri)
Terorism problem is one of the problem most important issues of international relations, in terms of political violence. The most important issue for the East geography is terrorism problem, also. Modernization has revealed the reasons for radical terrorism in the Eastern geography. Given the modernization efforts, in Egypt, Iran, Turkey and India radical terrorism raises serious consequences in terms of humanitarian problem. In these sample countries, the radicalism movements are the basis of political violence. Regional similarities has revealed the parallels with the structure of organizations and the ideology. The factors that increase the global terrorism are globalization, regional issues and except for Turkey the failure of the secular regime.The primary motivation of radicalism, is shown as a religious justification. The radical terrorism uses the political violence as a tool and it is trying to reach its purpose. Organizations provide the acts of terrorism as a justification for their universal ideals and struggle for independence. Ideals of universal realization of its purpose which claim to end Israeli occupation of Al-Qaeda and Hezbollah in Lebanon should be evaluated for separation of these two. Appearing as an actor terrorist Organizations, which is a general phenomenon of terrorism objectives during practices into action are used as the worn of the regional regimes. The individual and the whole organization is motivated by the idea of jihad, carries out acts of terrorism to achieve their goals.