Türkiye'de işgücü maliyetlerine yönelik sübvansiyonlar
Subventions intended for manpower costs in Turkey
  1. Tez No: 310777
  2. Yazar: GÖKÇEN EMRE SUNAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL ELAGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
İşletmelerin hızlı ve bürokrasiden uzak yapılanma içine girmeleri dinamik bir çevrede kararların hızlı bir şekilde alınıp, hızlı bir şekilde uygulanmasını gerektirmektedir. Yaşanan bu değişimler ve tırmanan yoğun rekabet, işletmelere maliyet ve verimliliğin önemini güçlü bir şekilde fark ettirmiştir. İşletmelerde bu noktadan sonra nasıl daha ucuz üretim yapılabileceği sorusuna cevap aramaya başlamışlardır.Dünyada küreselleşmeye bağlı oluşan teknolojik gelişmeler, artan rekabet ve bunların sonucunda meydana gelen hızlı değişim işsizliği arttırırken, bu işsiz kitlelerden yararlanmak isteyen ileri ülkeler, sanayi alt yapısının büyük bir bölümünü gelişmekte olan ülkelerdeki ucuz emek merkezlerine kaydırmışlardır. Bu gelişmeler işçilik maliyetlerinin düşürülmesi açısından ucuz emek kullanımını yaygın hale getirmiştir. Endüstri ilişkileri sisteminin merkezinden uzaklaşma, istihdam şartlarında farklılaşma ve esneklik gibi eğilimlerin güçlenmesine katkıda bulunurken, işgücü piyasasındaki katılıklar (istihdam koruma yasaları, sosyal yardımlar ve işsizlik yardımları), işsizliği artıran bir kaynak olarak görülmeye başlanmıştır.Çalışmada; Türkiye'de nüfus artış hızının yüksek fakat işgücünün nitelik olarak yetersiz olması, gelişmemiş ve birçok gelişmekte olan ülkeye oranla yüksek işgücü maliyetine sahip olması, sermaye birikiminin ve yatırımların istenilen düzeyde gerçekleştirilememesi ile siyasi ve ekonomik istikrarsızlıkların sonucunda devletin uyguladığı sübvansiyonlar değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Speed and the bureaucracy away of restructuring enterprises require that decisions be taken quickly and also require rapid implementation. These changes and increasingly intense competition have maintained the importance of cost and efficiency. At this point businesses have started searching for an answer as to how they could produce cheaper goods.While technological developments caused by globalization , increasing competition and rapid changes are increasing unemployment, the countries that want to take advantage of the unemployed masses have moved their industrial production to the developing countries which have cheaper labor. These developments have led to widespread use of cheap labor in order to reduce labor costs. While industrial relations are contributing to a divergence from a centralized system, differentiation in employment conditions and flexibility, the rigidities in the labor market (employment protection laws, social assistance and unemployment benefits) are regarded as a source of increasing unemployment.In this master?s thesis the following conditions were found in Turkey: poor quality of the labor force, high population growth, higher labor costs than that of many of the developing and underdeveloped countries, lack of investment and capital accumulation, and as a result of political and economic instabilities, the absence of subsidies applied by the state.