Katibi ve gazelleri
- Tez No: 31079
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER OKUMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
Ill ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ KÂTİBİ VE GAZELLERİ Hilâl Çubukçu Danışman: Prof. Dr. Ömer Okumuş 1994 Jüri ı Prof. Dr. Ömer Okumuş Prof.Dr.Sâime İ.Savi“Kâtibi ve Gazelleri”adındaki bu çalışmada amaç, Kâtibi 'nin lyatını incelemek, gazellerini uç ayrı nüshada karşılaştırmak sû- îtiyle en doğru metni ortaya koymaktır. Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde İstan- ıl- Üniversite Kütüphanesindeki iki, Topkapı Sarayındaki bir nüs- tmn tavsifi ve imlâ özellikleri bulunmaktadır. İkinci bölümde iiabî'nin kısaca hayatı, edebî kişiliği ve eserleri üzerinde durulıştur. Üçüncü bölümde ise metin ve onunla ilgili fihrist yer almak- ıdır. Metin hazırlanırken İstanbul Ünv. Kütüphanesindeki bir nüs- ı esas alınmıştır. Bu nüshadaki eksiklik ve yanlışlıklar diğer ishalarla karşılaştırılmak suretiyle bulunmuş ve düzeltilmiştir, îtin sonunda ise alfabetik sıraya göre gazellerin vezin ve kâfiye Lhristi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT MASTER THESIS KÂTİBİ AND HÎS GAZE1S Hilâl Çubukçu Supervisor: Prof.Dr. Ömer Okumuş 1994 Jury : Prof. Dr. Ömer Okumuş Prof.Dr.Sâime İ.Sâvi This study attempts ta investigate the true life-story of Kâtibi, to compare and contrast his several gazels published in three different editions in order to compile on gareeable text. It is composed of three chapters. In the first chapter I have given the description and ortographic characteristics of ^GHe three different editions, two of which are obtainable at the Library of the University of Istanbul and the other at Topkapx, Palace Museum. The second chapter gives a brief life-story of the poet with main emphasis on his scholarly side and works. In the third and last chapter the texts of the gazels are followed by an index. One of the editions available at the University of Istanbul has been taken as a main text for comparison. The missing words and phrases have been filled and the mistakes have been corrected with reference to other editions. The index includes the meter and rhyming lines in alphabetical order.