Türk katı' sanatı ve sanatçılarından örnekler
The Turkish papercut (katı') art and artists examples
  1. Tez No: 310799
  2. Yazar: MERYEM NAZAN TÜRKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VİLDAN ÇETİNTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Geleneksel Türk Kağıt sanatlarının özgün örneklerinden biri olan katı' sanatı hakkında yayın sayısı çok azdır. Bu nedenle Araştırmada Katı' sanatı ve sanatçıları ele alındı. Bu sanatın tanımı, tarihçesi, teknik ve kompozisyon özellikleri, belirlendi.Araştırmada, örnekler üzerinden bu sanatın gelecek kuşaklara aktarılması için kaynak belge oluşturulması amaçlanmıştır.Araştırma; betimleme çalışmasıdır. Araştırmanın evreni Türk katı' sanatının örnekleri, Örneklemi ise müze ve kütüphanelerden bulunabilen katı' örneklerinden oluşmuştur.Toplanan veriler ayrı ayrı bilgi formlarına işlenmiş, teknik, kompozisyon, motif ve bezeme tabloları oluşturulmuştur. Tablo dökümlerinden elde edilen bulgulara sonuç bölümünde yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The number of issues are very low on one of the original examples of Traditional Turkısh paper arts ( Katı?) Because of this in the research ?paper cut? art and artists are conssidered it is aimed to compose.The History of this art and technical and the definition of composition characteristicks are determinated.It is aimed in resource document to be transferred to the new generations, over the examples of Works on this research.In order to transfer the paper cut art to the holder to new generations source should be composed.Picked data are individually written on the info forms. Technical, composition, motive and decoration tables are prepared.The diagnosis which are found from table documents are written on the conclusion part.This research is a description work. The universe of the research is Turkish paper cut Art Examples. Sample survey is formed number of paper cut examples from museum Libraries.