Türk İş Hukukunda işçinin sözleşmeden doğan sorumluluğu ve sınırlandırılması
Contractual liability of worker and its limitation in Turkish Labor Law
  1. Tez No: 310803
  2. Yazar: SEVİLAY CENİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ MOLLAMAHMUTOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada işverene bağımlı olarak çalışan işçinin işverene karşı sorumluluğu ve sorumluluğunun sınırlandırılmasına ilişkin esaslar irdelenmiştir. İşçi, iş sözleşmesinin zayıf tarafı olduğundan ayrıca edimini işverenin emir ve talimatları doğrultusunda, işverene bağımlı olarak yerine getirdiğinden onun her türlü kusurundan sorumlu tutulması uygun görülmemektedir. Çalışmada kusurun her derecesinden işçiyi sorumlu tutmamak gerektiği yönündeki görüşümüz açıklanmıştır.Kusur, kişinin hür bir varlık olduğundan hareket edilerek, davranışlarının serbest iradesinin ürünü olduğU düşüncesine dayanır. Ancak iş sözleşmesinin zayıf tarafı olan işçinin iradesi de işverenin verdiği emir ve talimatlar çerçevesinde sınırlıdır. Bu bakımdan işçinin hafif kusurundan sorumlu tutmak yerine, onu sözleşmeyi ihlalinden doğan zararlar bakımından ağır kusurundan ya da kastından sorumlu tutmak gerekmektedir.Çalışmamızda işçinin iş sözleşmesi ile girdiği hukuki durumundan yola çıkılarak sorumluluğunun sınırlandırılmasının mümkün olduğu, bu sınırlandırmanın kusurunun derecesine göre tayin edilmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.Anahtar Sözcükler1.Sorumluluk2.Özen Borcu3.Kusur Karinesi4.Ağır Kusur5.Sorumsuzluk Anlaşması
Özet (Çeviri)
Responsibility of laborer, who depends on an employer, for employers and principles about limitation of this responsibility are analyzed by that study/thesis. As laborers are the weakest parties of employment contracts and also discharge their duties in accordance with orders and directions of employers, it is not found acceptance that being responsible on charge of employers? any kind of fault. On that study/thesis, our view, about that laborer cannot be hold responsible for each kind of fault, is explained.Fault is based on the idea about behaviors of humanbeing are result of his own free will. However, will of laborer who is the weakest party of employment contract is limited to orders and directions of employer. Therefore, it is necessary that laborer can be made responsible for his only gross fault or intent about violation of contract.On that study/thesis, by thinking of legal relationship between laborer and employment contract, we reach these results that responsibility of laborer can be limited and this limited can be designed according to importance of laborer?s fault.Key Words1.Responsibility2.Diligent act3.Presumption of fault4.Culpa lata5.Irresponsibility agreements