The elimination of Armenians and Greeks as part of Turkish nation building
Türk ulus devlet oluşumu sürecinde Ermeni ve Rum azınlıkların tasviyesi
- Tez No: 310833
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BANU KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Tarih, Economics, History
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkiye Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Türk ulus devletinin oluşumu başka bir çok ulus devlet inşası örneğinde de görülmüş olduğu gibi şiddet içeren bir süreçtir. Buna rağmen, bu sürecin tetkikinde bu prosenin olumlu taraflarına odaklanılmış ve menfi neticeleri incelememiştir.Bu tez 1890 ile 1960 yılları arasındaki dönemdeki azınlıklara karşı politikaları ve yasaları inceleyen kaynakları inceleyen çalışmadır. Özellikle Ermeni ve Rum azınlıkların Türk ulus devlet oluşumunun iki ana hedefinden olan nufüsün homojenleştirilmesi ve ekonominin `ulusallaştılıması'ndan ne şekilde etkilendikleri odak alınacaktır.Bu tez Ermeniler ve Rumların istamlak, ihraç, katl ve assimilasyonunun Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerindeki Türkleştirme politikası çerçevesinde oynadığı önemli rolu gösterecektir.Ele alınacak iki ana mesele i) Ermeni ve Rumların Türk topraklarından ihracı, ve ii) Ermeni-Rum burjuvasinin büyük oranda yokedilişi, daha evvel bu gruba ait olan mal ve varlığın Türk Devleti ve Müslüman vatandaşları tarafından tahsisi ve Ermeni-Rum burjuvasından geri kalanların bilgi ve tecrübesinden yararlanılışının sözde ulusal burjuvasının oluşumunundaki oynadığı roldur. Bu anlatım aynı zamanda erken Cumhuriyet dönemindeki Müslüman-Türk sermayasinin oluşum ve birikimi ve nüfusun homojenleştirilmesi bağlamında da uygulanabilir. Jön Türk ve Kemalist ulus devlet kurucuları nufüsün homojenleştirlimesi ve ekonominin Türkleştirilmesinde başarılı olmuş olsalar dahi, bu politikanın sonucu olarak Türk sivil toplumunun teşkili, sosyal sınıf oluşumu ve eğitim alanlarında olduğu gibi“muasır medeniyetlere ulaşma”projesinde de menfi gelişmeler meydana gelmiştir.Anahtar Kelimeleri: azınlıklar, Ermeniler, milli iktisat, Türkleştirme, ulus devlet oluşumu
Özet (Çeviri)
Like many other instances of nation building, Turkish nation building was a violent process. However, accounts of it usually focus on its constructive side or deal only with aspects of its destructive side.My thesis analyzes secondary texts concerned with anti-minority policies and acts with a view to nation building in Turkey in the period from the 1890s to the 1960s. It concentrates on how two minority populations, Armenians and Greeks, were affected by the two main goals of Turkish nation building: the homogenization of the population and the `nationalization? of the economy.It shows that the expropriation, expulsion, killing and assimilation of Armenians and Greeks in Ottoman and republican times was an important factor in making the Turkish nation.It also shows how i) the removal of Armenians and Greeks from Turkish territory and ii) the disappearance of most of the former Armenian-Greek bourgeoisie, the appropriation of its property by the Turkish state and its Muslim citizens and the cooptation of the know-how of the remaining minority businessmen contributed to the formation of the so-called national bourgeoisie. This process can also be related to the accumulation of Muslim-Turkish capital and to the homogenization of the population in Turkey in the early republican era. Though the CUP and Kemalist nation builders largely succeeded in homogenizing the population and in 'Turkifying' the economy, their actions seem to have had unintended consequences that negatively impacted the development of Turkish civil society, class formation, education and scholarship, living standards, industrialization, and the project of getting on a par with Europe.Keywords : Armenians, minorities, national economy, nation building, Turkification