Gaziantep'in kurtuluş mücadelesi etrafında gelişen halk edebiyatı
The Public literature flourishing around the liberation struggle of Gaziantep
  1. Tez No: 137742
  2. Yazar: HASAN KARACA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUZULİ BAYAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Antep Savunması(Nisan 1920- Şubat 1921) ve onun etrafında oluşan halk edebiyatı bu çalışmanın konusunu teşkil etmektedir. I. Dünya Savaşı'ndan mağlup çıkan Osmanlı İmparatorluğunun elindeki son toprak parçası olan Anadolu'da İtalya, İngiltere, Fransa, Yunanistan ve Ermenilere karşı verilen Misak-ı Millî sınırlarını kapsayan ve Kuva-yı Millîye ruhuna dayanan, Mustafa Kemal ATATÜRK önderliğindeki Kurtuluş Savaşı'mn bir cephesini oluşturan Antep Savunması etrafında manzum ve mensur halk edebiyatı ürünleri oluştu. Bu ürünlerin bir kısmı tarama, bir kısmı da derleme yöntemiyle tespit edilip bir araya getirildi. Manzum ürünler ağıt, türkü, mani, koçaklama ve destan türlerindedir. Mensur ürünlerin genelini efsaneler oluşturmaktadır. Sayıları birkaç taneyi geçmeyen deyimler, dua ve beddualar da tespit edildi. Bu halk edebiyatı ürünlerinin bir kısmı konularına ve işledikleri kahramanlara göre sınıflandırıldı. Bu çerçevede Şahin Bey, Karayılan ve“açlık”etrafında oluşan ürünlerin olay örgüleri tahlil edildi. Türlere göre yapılan tasnifte koçaklama, destan ve efsaneler ele alındı. Ayrıca çalışmanın konusunu teşkil eden ürünlerin şekil özelliklerine de değinildi. Savunma, savaş, şahıslar ve diğer unsurlar tarihî gerçeklikleri ve halk edebiyatı ürünlerine yansımalanyla birlikte incelendi.
Özet (Çeviri)
The Defence of Antep( April 1920-February 1921) and the public literature coming into existence around the defence is the subject of this thesis. Defeating in I. World War, Ottoman Empire had only Anatolia. Against Italia, France, Greek, Armenia there is National Struggle leading by Mustafa Kemal Atatürk and rely on the soul of Kuva-yı Millîye, also, include the border of Misak-ı Millî. The oriental folksong and prose products of public literature are taken place around the Defence of Antep that is one of the fronts of the National Struggle. A part of these products are determined and gathered with the methods of close examination and collecting. The oriental folksong ones are mournings, ballads, epical folk poem and legends. On the other hand, prose ones are, generally, mythies. Also, a few number of idioms, damnations and prayer are determined. These products of public literature are classified accroding to their subjects and heroes. In this context, Şahin Bey, Karayılan and the events taking place around the“starvation”, also, their surrounding phenomenon are examined. In the division, as far as the kinds are concerned, epical folk poem, legends and mythies are taken in hand. Moreover, the form properties of the products of the work are touched. The Defence, the war, the men and the other aspects are investigated with historical reality, and the reflection of public literature products.