Nikotin etkisi altındaki deri fleplerinin yaşayan uzunluğuna nifedipinin etkisinin araştırılması
  1. Tez No: 31084
  2. Yazar: OSMAN LATİFOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEYHAN ÇETENOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 34
Özet
ÖZET Nikotinin ve bir kalsiyum antagonisti olan nifedipinin deri flebi yaşayabilirliğine etkilerini gösteren çalışmalar yayınlanmış olmasına rağmen, nikotin etkisi altında bulunan deri flebinin dolaşımım arttıran ajanlarla yapılan bir çalışmaya rastlanmamıştır. Ortalama ağırlıkılan 225-275 gram olan 60 erkek Wistar tipi rat bir kontrol ve. üç deney grubu olmak üzere 4 eşit gruba ayrıldı. Grup 1 (Kontrol grubu) deki ratlara preoperatif 5 hafta, postoperatif 1 hafta 1 mi fizyolojik serum, Grup 2 (Nikotin grubu) deki ratlara preoperatif 5 hafta, postoperatif 1 hafta 2 mg/kg/gün (% 1) nikotin, Grup 3 (Nifedipin grubu) deki ratlara preoperatif 1 hafta, postoperatif 1 hafta 3 mg/kg/gün (% 1) nifedipin günde 2 kez, Grup 4 (Nikotin + Nifedipin) deki ratlara preoperatif 5 hafta, postoperatif 1 hafta nikotin ve preoperatif 1 hafta, postoperatif 1 hafta nifedipin verilmiştir. Nikotin ve fizyolojik serum intraperitoneal yolla uygulanırken, nifedipin oral yolla verildi. Rat anestezisi için sodium thiopenthal (30 mg/kg) kullanıldı. Sırtta 3x10 cm büyüklükte, tabanı kaudalde bir random pattern deri flebi kullanıldı. Postoperatif 7. günde yapılan ölçümlerde deri flebi yaşayabilirliği Kontrol grubunda % 61.9 ± 4.0, Nikotin grubunda % 44.6 ± 6.4, Nifedipin grubunda % 74.2 ± 5.5, Nikotin + Nifedipin grubunda % 52.3 ± 4.9 bulundu.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The effects of nicotine and nifedipine as a calcium channel blocker on viability of skin flaps are well known, however,any data on the effect of nifedipin on the skin flaps affected by nicotin is lacking in English literature. 60 male Wistar rats weighing 225-275 gm were divided into four groups, one control and three experimental. In Group 1 (Control) all the animals were given 1 cc/day saline intraperitoneally for five weeks preoperatively and one week postoperatively. In Group 2 (Nicotine) all the animals were given 2 mg/kg/day nicotine (1 % ) intraperitoneally for five weeks preoperatively and one week postoperatively. In Group 3 (Nifedipine) all the animals were given 3 mg/kg/day nifedipine (1 % ) orally, one week preoperatively, one week postoperatively. In Group 4 (Nicotine + Nifedipine) all the animals were given nicotine and nifedipine as mentioned above. Pentobarbital (30 mg/kg) was used intraperitoneally for anesthesia. Caudally based random pattern skin flap including panniculus carnosus (3x10 cm) was elevated on the back and resutured on the original place using 5/0 silk sutures. The percentage of viability of skin flap was evaluated on 7th postoperative day. In the Control Group viability rate was 61.9 % ± 4.0 while that of the nicotine group was 44.6 % ± 6.4. That value was 74.2 % ± 5.5 in Nifedipine Group, and 52.3 % ± 4.9 in Nicotine + Nifedipine Group.