Yeni bir rat deney modeli oluşturarak denervasyonun yara kontraksiyonuna etkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 31085
  2. Yazar: CANİMDAT ENGİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEYHAN ÇETENOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
ÖZET Ortalama 200-250 gr ağırlığında, 30 adet Wistar tipi rat kullanılarak denervasyonun yara kontraksiyomına etkisi araştırıldı. Cerrahi olarak, sınırlı bir alan içinde denervasyonun sağlandığı bir rat modelinin literatürde bulunmaması nedeniyle, model oluşturmak için T 1 1 ile L 2 arasındaki spinal sinirler bilateral olarak kesildi. 10 adet rata uygulanan bu işlemin sonununda ağrılı uyaranların uygulandığı uyan-tepki metodu ve bu alandan alınan kas biyopsilerinin mikroskopik incelemelerinde gösterilen nonspesifik değişikliklerle alanın denerve olduğu ispatlandı. Yara kontraksiyomına denervasyonun etkisini araştırmak için 20 adet rat iki eşit gruba ayrıldı. Deney grubunda denervasyon işlemi ile birlikte, kontrol grubunda ise denervasyon yapılmaksızın; her iki grupda da rat sırtının 1/3 orta bölümünde, 2 x 2 cm ebadında panniculus carnosus'u da içeren tam tabaka deri defekti oluşturuldu. Kontraksiyon takibi, üç hafta boyunca haftalık olarak yara yüzeyi alanının şeffaf milimetrik kağıt üzerine geçirilmesi ile yapıldı. Sonuçlar, kontraksiyonun denerve alanda geciktiğini gösterdi. Deney ve kontrol grupları arasındaki fark, her üç haftada da özellikle ikinci ve üçüncü haftaların sonunda istatistiksel olarak anlamlı bulundu.( p < 0.05 ) Deney grubundaki bu gecikmenin, denerve edilmiş alanda periferal nöropeptidlerin tükenmiş olmasına bağlı olabileceğini düşünmekteyiz. Devam etmekte olduğumuz yeni çalışmadaki amacımız, CGRP uygulanmasının denerve bölgedeki yara kontraksiyonunu, normal bölgedeki kontraksiyon süresine eşit olacak şekilde hızlandırıp hızlandırmayacağım araştırmaktır. Elde ettiğimiz sonuçlar, oluşturulan cerrahi modelin nöropeptidlerin yara kontraksiyonundaki rolünün araştırılmasında kullanılabileceğini göstermektedir. ?^
Özet (Çeviri)
SUMMARY We evaluated the effect of denervation on the contraction process in wound healing in 30 rats. In order to obtain a denervated skin area in a rat model, all the spinal nerves between Thoracal 11th and Lumbar 2nd were cut bilateral and denervation was proven histologicaly and experimentally in 10 rats. Then a 2x2 cm full thickness skin defect was created and observed in the control group (n=10) and the experimental group (n=10) which also underwent the denervation procedure. Weekly for three weeks, wound surface area measurements which were done by tracing the wound margins onto milimetric paper, showed that wound contraction is delayed in the denervated area. The statistical differences between the two groups were significant, particularly at the end of the second and third week. ( p < 0.05 ) This may be due to the depletion of peripheral neuropeptides in the denervated area in the experimental group. It will be interesting to see whether adding CGRP to the denervated wounds, can prevent the delay in contraction or not. This is the objective of our ongoing study. The results encouraged us to conclude that the presented model could be used for further investigation into the role of neuropeptides in wound contraction. 94.