Richard Rorty'nin siyaset felsefesi
Political philosophy of Richard Rorty
- Tez No: 310874
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN GÜNDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amerikan felsefesinin önemli düşünürlerinden biri olan Richard Rorty'nin siyaset felsefesini konu alan bu çalışma, bir giriş, üç bölüm ve bir sonuçtan oluşmaktadır.Tezin birinci bölümünde Rorty'nin siyaset felsefesinin şekillenmesinde etkili olan temelci felsefe karşıtlığına değinilerek, onun düşüncesinde siyaset ve felsefe arasında kurduğu ilişki incelenmiş ve Rorty'nin siyaset anlayışının temelci bir zemine dayanmadığı vurgulanmıştır.İkinci bölümde Rorty'nin siyaset felsefesinde merkezi bir yeri olduğu düşünülen olumsallık, ironi ve dayanışma kavramlarıyla ne kastettiği açıklanmış ve ardından bu kavramlardan hareketle ortaya koyduğu demokrasi ve insan hakları anlayışı betimlenmiştir.Üçüncü bölümde ise bu açıklama ve betimlemelerden yola çıkılarak, Rorty'nin, kendilerini sürekli yeniden betimleyen ironist ve liberal bireylerin oluşturduğu, içinde mutlak hakikat düşüncesine yer verilmeyen ve kamusal ile özel alanı birleştirme talebinden vazgeçilen toplum projesi ya da taslağı üzerinde durulmuştur.Sonuçta, başkalarının hayatlarına ne kadar tanıdık hale gelirsek acı içinde olan insanları görmezden gelme olasılığımızın da o kadar düşük olacağını öne süren Rorty'nin liberal toplum taslağı, etkili ve tartışmalı bir ütopya olarak karşımıza çıkmaktadır.Anahtar Sözcükler1. Postmodern2. Liberalizm3. Olumsallık4. İroni5. Dayanışma
Özet (Çeviri)
The political philosopy of Richard Rorty who is one of the important philosophers of American Philosophy is mentioned in this study. It consists an introduction and three chapters and a conclusion.In the first part of thesis, the link between political and philosophical side of his thought is examined by mentioning his anti-foundationalism that effects Rorty?s political philosophy. And, it is emphasized that Rorty?s politicall philosophy does not based on a foundationalist background.In the second part, sucb concep is like Contingency, Irony and Solidarity which are considered at center of Rorty?s political philosophy are explained and then his understanding of democracy and human rights which are revealed by these concepts are depicted.In the third part, by using of these explanations and descriptions, It is discussed about his community project or draft which consists of liberal and ironist people who re-depicts himself/herself continuosly, and which does not contain the idea of absolute truth, and waived request of combining public and private space.As a result, Rorty?s liberal society draft appears as an effective and controversial utopia which puts forward that the more we become familiar with lives of other people the more possibility of ignoring people who are in pain is so low.Key Words1. Postmodern2. Liberalism3. Contingency4. Irony5. Solidarity