Metaphysics and normativity in the liberalisms of Rawls and Rorty
Rawls ve Rorty'nin liberalizmlerinde metafizik ve normatiflik
  1. Tez No: 697095
  2. Yazar: İBRAHİM FARUK ADIGÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN YELKEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Siyasal Bilimler, Philosophy, Political Science
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Felsefe kavrayışları son birkaç yüzyılda önemli değişimler geçirmiştir. Siyaset felsefesi pratiği için bu değişimlerin en kayda değer olanlarından bazıları; siyaset felsefesinin diğer felsefi disiplinlerden bağımsız bir alan olarak algılanması, siyasi düşüncenin felsefenin temel meselelerinden ayrı tutulması ve dolaysıyla normatif ifadeler için metafiziksel gerekçelendirmelerin terk edilmesidir. Bu kapsamda, mevcut çalışma, John Rawls ve Richard Rorty'nin liberalizm anlayışlarını, metafiziğin reddi ve bu reddin mezkûr yaklaşımların normatif imkânları üzerine etkileri bakımından tahlil etmeyi amaçlamaktadır. Bu doğrultuda, ilk olarak Rawls'un modern çoğulculuk koşulları altında liberal demokrasinin mümkün olduğunu göstermeyi hedefleyen siyasi liberalizmi, kapsamlı (dinî, felsefi yahut seküler) doktrinlere dayanmayan normatif bir siyasi sistem olarak inşası hakkındaki tartışmalar ile incelenmektedir. Akabinde, Rawls'un liberalizminin normatifliği, merkezi kavramı olan 'makul' ve pratik siyasi konuların çözümüne yönelik bir mekanizma olarak kamusal akıl fikri üzerinden mütalaa edilmektedir. İkinci olarak, Rorty'nin liberalizminin, hakikati amaçlayan geleneksel felsefe anlayışının pragmatist bir perspektifle elenmesinden ilham alan, liberalizmin metafiziksel olmayan kavramlarla yeniden tarif edilmesi vurgusu açısından bir izahı sunulmaktadır. Bunu, Rorty'nin liberalizmin zulme karşı bir tavır olarak idraki, ironinin metafiziksel yaklaşımların filtrelenmesi için istihdamı ve kültürel politikanın normatif değişimin alanı olarak düşünülmesi gibi normatif tekliflerinin bir değerlendirmesi takip etmektedir. Sonuç olarak, çalışma, Rawls ve Rorty'nin liberalizmlerinin normatif imkânlarının metafiziksel/felsefi kavrayışların reddi neticesinde kısıtlandığı kanaatine varmaktadır. Bu sınırlamalar arasında normatif kavramların belirsizliği, pratik siyasi bağlamlarda kararsızlık, normatif çoraklık, statükoya hapsolmak ve eleştirel bakış açılarını barındıramama yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Conceptions of philosophy have experienced substantial changes in the last couple of centuries. For the practice of political philosophy, some of the most noteworthy of such changes are the perception of political philosophy as a field independent from other philosophical disciplines, the separation of political thought from fundamental problems of philosophy, and accordingly the abandonment of metaphysical justifications for normative statements. In this context, the present study aims to analyze John Rawls's and Richard Rorty's understandings of liberalism in terms of their rejection of metaphysics and the effects of such rejection on the normative potentials of their approaches. To this end, firstly, Rawls's political liberalism, which intends to demonstrate the possibility of liberal democracy under the modern conditions of pluralism, is investigated through discussions of his construction of a normative political framework without relying on comprehensive (religious, metaphysical, or secular) doctrines. The normativity of Rawls's liberalism is then examined by his central notion of 'reasonable' and his idea of public reason as a mechanism to resolve practical political matters. Secondly, an interpretation of Rorty's liberalism is presented with regard to its emphasis on a redescription of liberalism in non-metaphysical terms as informed by a pragmatist elimination of traditional understanding of philosophy aimed at truth. This is followed by an evaluation of Rorty's normative proposals such as conceiving liberalism as an attitude against cruelty, utilization of irony for filtering out metaphysical approaches, and thinking of cultural politics as a realm of normative transformation. In conclusion, the study finds that normative possibilities of both Rawls's and Rorty's liberalisms are restricted as a result of their rejections of metaphysical/philosophical insights. Among such limitations are the ambiguity of normative concepts, indeterminacy in practical political contexts, being normatively barren and confined to the status quo, and inability to accommodate critical perspectives.