Muhafazakar siyaset anlayışı ve demokrasi
Conservative type of politics and democracy
- Tez No: 310896
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT ÖZDAĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 340
Özet
Muhafazakârlık kavramı siyasal kavramlar arasında olumlu ya da olumsuz kendisine en fazla atıfta bulunulan, bununla birlikte ne olduğu hususunda en fazla karışıklığın yaşandığı kavramlardan biridir. Muhafazakârlıkla ilgili anlam karmaşası o kadar fazladır ki onun bir ideoloji olup olmadığı bile sık sık tartışma konusu olmaktadır. Ancak, muhafazakârlığa yönelik asıl suçlama onun günümüzün tereddütsüz tek meşru yönetim biçimi olan demokrasiyle uyumlu olmadığı yönündedir. Bu eleştiriden hareketle muhafazakârlığın uzak durulması gereken bir ruh hali ya da tutum olduğu sonucuna varılmaktadır. Oysa, muhafazakarlık hem bir ideolojidir hem de demokrasiyle pekala bir arada yaşayabilmektedir. Muhafazakârlığın teorisi demokrasiye tezat teşkil ettiği ortada olan ilke ve görüşler içerse de uygulamada durum tamamen tersi bir hal almaktadır. Elbette, pratikte karşılaşılan bu farklılığı muhafazakârlığın geri adım atması ya da şekil değiştirmesi olarak yorumlamak mümkündür. Ancak, muhafazakârların en temel kaygılarının toplumsal düzen, istikrar ve güvenliğin devam ettirilmesi olduğu düşünüldüğünde muhafazakârların teorilerinden sapmalarını bu kaygılarına bağlamak mümkündür. Bu bağlamda muhafazakârlar, toplumsal istikrar ve düzenin bozulması tehlikesini gördüklerinde teorilerinden ödünler vererek en sert biçimde eleştirdikleri kurum ve ilkeleri bile kabul edebilmektedirler. Muhafazakârların demokrasiyle ilişkilerini de bu perspektiften yorumlamak mümkündür. Bunun yanında, muhafazakârlığın bazı ilkeleri onun demokrasiyle uyumlu işlemesini de sağlamaktadır. Örneğin, siyasi iktidarın sınırlandırılması, totaliter zihniyet ve yapılara karşıtlık gibi ilkeleriyle muhafazakârlığın demokrasinin yaşamasını engellemesi değil desteklemesi beklenebilir. Buna karşılık, muhafazakârlığın demokrasiyle ilişkisinde tam bir uyumun olduğu da ileri sürülemez. Başka bir deyişle, muhafazakârların savundukları bazı ilkeler demokrasiyle çok net bir biçimde çelişmektedir. Ancak, yukarıda da ifade edildiği gibi, şartlar gerektirdiğinde muhafazakar pragmatizm devreye girmekte ve muhafazakarlar demokrasiyle çelişen ilke ve değerlerinden geçici olarak vazgeçebilmektedirler.Anahtar Sözcükler1.Muhafazakârlık2.Demokrasi3.Liberal Demokrasi4.Siyaset
Özet (Çeviri)
Although conservatism is a concept about which there is a lot of confusion as to what it means, it is still the most talked about political concept. The confusion about conservatism is that much that it is widely debated whether it is an ideology or not. But the main accusation directed towards conservatism is that it is uncompatible with democracy which is unarguable the sole legitimate way of rule. İt is argued that conservatism is a state of mind (ruh hali) or disposition that must be avoided.However, conservatism is surely an ideology and can easily live with democracy. Although the theory of conservatism consists of principles and wievs which are openly contrary to democracy in practice this situation changes. Surely the difference seen between the theory and practice of democracy can be interpreted as the retreat of conservatism or its transformation. But when it is thought that the most basic concerns of conservatives are the maintanance of the order, stability and security of the society, this deviation of conservatism from their theory can be understood better. When conservatives see a danger of the collapse of the order of society they can make concessions in their theory and accept principles and institutions which they severely criticise. The relatioship between conservatism and democracy can be interpreted through this perspective. Besides this, some principles of conservatism makes the relationship between conservatism and democracy more easy. For example it can be expected that conservatism, with the principle of limitation of political power, opposition to totalitarian ideas and structures, should support but not hinder the operation of democracy. But on the other hand, it can not be claimed that the relationship between conservatism and democracy is totaly without problems. In other words, some principles of conservatism contradicys with the principles and necessities of democracy. But as it is stated above, the pragmatism of conservatism starts operating when it is necessary and the conservatives can put aside temporarily their principles which contradicts with democracy.Key Words1.Conservatism2.Democracy3.Liberal Democracy4.Politics