Ayrıntı-bütün ilişkisinde görsel anlatım
Visual expression on the relationship of the detail-the whole
- Tez No: 310992
- Danışmanlar: DOÇ. CEBRAİL ÖTGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Ayrıntı ? Bütün, varlık felsefesiyle ilişkilendirilir. Varlıkbilim, gerçek dünyayı ele alırken ayrıntıya ve bütüne dayandırır. Doğa sistemli bir bütünlük içindedir ve bu bütünlük ayrıntıyı meydana getiren unsur olarak ele alınır. Dış dünyada ki varlık, birçok çeşitlilikteki tabakalardan meydana gelen heterojen (ayrışık çok katmanlı) bir yapıya sahiptir. Her biri kendi içinde bağlantılı olan bu varlık tabakaları bir birlikte yoksun değildir.Resim sanatında ise ?Ayrıntı-Bütün?; Rönesans ve Barok resmindeki plastik özelliklerin vurgulanabilmesi için tarihçi H. Wölfflin'in de oluşturduğu kavramlarla tanımlanır. Klasik resim ayrıntıdan bütüne, Barok resimde ise ayrıntının vurgusuna değinilmiştir. Ayrıntı-Bütün kavramlarıyla bu akımları analiz ederken aynı zamanda uygulanabilirliğinin diğer sanatsal etkinliklere de yansıdığını Wölfflin'in yazılarında görürüz. Ayrıntı- Bütün 20. yüzyıl sanatı içerisinde özellikle 1960 sonrası sanat oluşumlarındaki çözümlemelerde plastik unsurların kalıplarını kırarak kavramsal boyuta uyarlanacak biçimde de algılanmıştır.Ayrıntı-Bütün kavramlarının 1970 sonrası sanat içerisinde, hazır nesnenin de etkisiyle farklı bir boyutta ele alınır. Sanat nesnesinin resmin içine dahil edilmesiyle ve yerleştirme yapıtlarla, Ayrıntı-Bütün'ü, kullanılan malzemelerin birbirleri arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmak için kullanmaya çalışmışlardır. Bu amaç doğrultusunda I. Bölüm; Ayrıntı-Bütün kavramlarının estetikte ve Antik felsefedeki ilişkilerini tanımlamaya çalışılmıştır. II. Bölümde ise; Ayrıntı-Bütün kavramları görsel sanatlar bağlamında, 14. ve 17. yüzyıl resim sanatının üslubuna dayalı özellikleri ve 20. yüzyıl sanatında ayrıntının vurgulanması ve parçalardan oluşan bütünün oluşturduğu anlam bağlamında sanatçı eserleri üzerinden incelenmiştir. Son olarak III. Bölümdeki uygulama çalışmalarında; ayrıntısal çizim, ve bütünü oluşturan lekesel yorumların görsellerine yer verilmiştir.Son olarak kültürü oluşturan etmenler gibi Ayrıntı-Bütün konusu da hem bir çok sesin varlığına ev sahipliği eden evrensel yapıyı oluştururken öte yandan da bu bütünülüğün sahip olduğu en temel sac ayağını oluşturur. Bu anlayışı, sanatsal zihniyetten evrensel bir dile dönüştüren elbette yaratım süreci için gereken birikimdir.Anahtar Sözcükler1. Ayrıntı2. Bütün3. Biçim-İçerik4. Divizyonizm5. Varlık-Algı
Özet (Çeviri)
The detail and the whole are associated with the ontology. Ontology discusses the real world base on the detail and whole. Nature is in a systematic integrity, and this is considered as the constituent element of the detail. The substance in the outer world has a structure that is consisting of a variety of heterogenic layers. In itself, this substance layer which is associated with the each other is not lack of integrity.In order to highlight the plastic properties in the paintings of renaissance and the baroque, ?the detail and the whole? are defined with the terms made up by the historian H. Wölfflin in the art of painting. In the classical painting, it has been mentioned from the detail to the whole, but in the baroque painting it has been mentioned the emphasis of the detail. While we are analyzing these movements with the detail and the whole terms, we see the applicability reflect to the other artistic activities in the Wölfflin?s writings. In the 20 century art, the detail and the whole, especially after 1960?s, in the analyses of artistic formations by breaking the patterns of plastic components, have been perceived adapted to the conceptual dimension.The terms of ?the detail and the whole? are examined in a different dimension also with the effect of ready-made after 1970?s. By the inclusion of the artistic object into the painting, they tried to use ?the detail and the whole? to reveal the relationship between the materials used. For this purpose, it has been tried to define the terms of ?the detail and the whole? in aesthetics and ancient philosophy in part I. In part II; ?the detail and the whole? have been examined in the context of visual arts and through the works of artists in the centuries 14 and 17 through the features of painting, and also in the 20th century art. Finally on application studies in the part III; it has been given images of the circumstantial drawing and comments that form the whole.Finally, as the detail-all the factors that create a culture in the presence of bothhouses of the universal structure, creating a very sound on the other hand, this is the most basic hair with bütünülüğün tier. In this sense, a universal language of artisticmindset needed to transform the process of creation, accumulation, of course.Key Words1. Detail2. Whole3. Form ? Content4. Divisionism5. Entity ? Perception