Kahramanmaraş yöresi, altın işlemeciliğinde kullanılan tasarım ilkeleri
Gold business Kahramanmaraş, design principles for
  1. Tez No: 310995
  2. Yazar: BEDRİYE ÖZBAYRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Güzel Sanatlar, Crafts, Fine Arts
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Kahramanmaraş'daki altın işletmeciliğinde kullanılan tasarım ilkeleri , içinde bulunduğumuz dönemde hem akademisyenlerin hem de iş hayatındaki uzmanların kullandığı, yararlarının etkisiyle, altın işletmecilerinin verimliliğini arttırıp çağdaş ve modern çizgilerin yakalanmasına yardımcı olduğu için tercih edilmiştir. Ancak altın işletmecileri bazen takılarda tasarım ilkelerinin kullanımına gitmemeyi tercih etmektedirler. Bunun belirleyicisi olarak da tüketicinin kendi tasarımlarını yaptırma isteği olduğu düşünülmektedir. Bu araştırmada atölye tasarı ustaları ve çalışanları ile görüşmeler yapılmış ve çalışmalar video kayıtları ile desteklenmiştir. Bununla birlikte uygulamalar esnasında ve uygulama sonunda atölye ustalarının görüşleri alınmıştır.Bu çalışmada tasarım ilkelerinin nelerden oluştuğu, sınırlarının nasıl şekillendiği araştırılmıştır. 3 altın atölyesi ele alınarak; mevcut kültürel takılardaki tasarım ilkeleri belirlenmiş , bazı takılarda tasarım ilkelerine rastlanmamış, kişilerin kendi tasarımlarında ise tasarım ilkeleri uygulamasının sınırlı olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Kahramanmaraş gold design principles used in operations, both academics and business life in the current period used by the experts, the benefits of the effect of increasing the efficiency of contemporary and modern gold operators have been preferred because it helps draw the capture of and will continue to be. The operators of gold jewelry design principles, however, sometimes prefer not to go use. Wants to make it as a marker of one's own designs assume that. Workshops and staff meetings with the masters of this research project and work has been supported by video recordings. However, at the end of practice and application during the workshop have been opinions of the masters.What occurred in this study design principles, how to shape the boundaries are investigated. 3 gold shop by taking the existing cultural takılardaki set of design principles, the design principles been encountered in some jewelry, the designs of their own limitations in the applications of the principles of design were determined.