Akıcı okuma yöntemlerinin okuma becerileri üzerindeki etkisi
Impact of reading fluency methods on reading skills
  1. Tez No: 311006
  2. Yazar: HASAN KAĞAN KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYATİ AKYOL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu araştırmanın amacı; eşli okuma, koro okuma ve yapılandırılmış akıcı okuma yöntemlerinin, ilköğretim dördüncü sınıf öğrencilerinin akıcı okuma becerileri üzerindeki etkisinin ne olduğunu incelemektir.Bu araştırmada, eşitlenmemiş ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel model kullanılmıştır.Araştırma örneklem seçimi ve deney uygulaması olmak üzere iki aşamada gerçekleştirilmiştir. Örneklem seçimi, 2010-2011 öğretim yılında 172 ilköğretim dördüncü sınıf öğrencisi ile yürütülmüştür. Deneysel uygulama, örneklem seçimine dâhil edilen öğrenciler arasından, okuma hızı, doğru okuma, prozodik okuma ve okuduğunu anlama becerileri yönünden endişe düzeyinde kalan 39 öğrenci ile yürütülmüştür. Her iki uygulamada öğrencilerin bir dakikada okudukları doğru kelime sayısı ile okunan doğru kelime sayısının yüzdesi hesaplanmıştır. Prozodik okuma becerileri için ?prozodik okuma ölçeği? ve anlama becerileri için ?basit ve derin anlama?yı ölçen açık uçlu sorular kullanılmıştır. Hem örneklem çalışması hem de deney uygulama sürecindeki okuma çalışmaları video ortamına kayıt edilerek değerlendirmeler bu görüntüler üzerinde yapılmıştır.Eşli okuma grubu (n=10), koro okuma grubu (n=11) ve yapılandırılmış okuma grubu (n=9) olmak üzere üç deney grubu ile bir kontrol grubu (n=9) oluşturulmuştur. Gruplara uygulanan yöntemler ve ölçmeler araştırmacı tarafından yürütülmüştür.Çalışmada, parametrik olmayan istatistiksel analiz yöntemlerinden, bağımsız ikiden fazla grubun karşılaştırılmasında Kruskal Wallis H testi,bağımsız ikigrubun karşılaştırılmasında Mann Whitney U testi,çoklu karşılaştırmalarda Dunn testi, deney ve kontrol grubunun ön test-son test sonuçlarının karşılaştırılmasında Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi, güvenirlik katsayılarının belirlenmesinde Cronbach's Alfa, grupların tekrarlı ölçümlerinde ise Friedman testi kullanılmıştır. Friedman Testi post-hoc verisi için Nemenyi Testi uygulanmış ve Bonferroni düzeltmesi yapılmıştır.Araştırma verileri analiz edildiğinde; Eşli okuma yönteminin öğrencilerin okuma hızı ve doğru okuma becerilerinde; Koro okuma yönteminin okuma hızı, doğru okuma ve prozodi becerilerinde; yapılandırılmış okuma yönteminin de okuma hızı, doğru okuma ve prozodi becerilerinde etkili olduğu görülmüştür. Okuduğunu anlama üzerinde koro okuma, eşli okuma ve yapılandırılmış okuma yöntemlerinin herhangi bir etkisi olmamıştır. Kontrol grubunda ise okuma hızı, doğru okuma, prozodi ve okuduğunu anlama boyutlarında gelişme gözlenmemiştir.Araştırma sonuçlarına göre, okuma hızını ve prozodik okumayı geliştirmede en etkili yöntem yapılandırılmış okuma; doğru okumayı geliştirmede en etkili yöntemin eşli okuma yöntemi olduğu görülmüştür.ANAHTAR KELİMELER: akıcı okuma yöntemleri, prozodik okuma, okuma hızı, doğru okuma, okuduğunu anlama.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the impacts of partner reading, choral reading and structured reading fluency methods on reading fluency skills of elementary education fourth grade students.In this research, a quasi-experimental design with a non-equivalent pretest-posttest control group was employed. The research consisted of two main stages: sample selection and experimentation. The sample selection was carried out with 172 fourth-grade elementary school students in the 2010-2011 Academic Year. The experiment was conducted with 39 students, who fell below the frustration level in terms of their skills of reading rate, accurate reading, prosodic reading and reading comprehension. In both applications, the number and percentage of words students read correctly within a minute were calculated. ?Prosodic reading scale? was used for prosodic reading skills and open-ended questions aimed at measuring ?literal and inferential understanding? were used for comprehension skills. Reading works in both stages were video-recorded and evaluations were made based on these records.Three experiment groups (partner reading [n=10], choral reading [n=11] and structured reading group [n=9]) and a control group (n=9) were formed. Methods and measurements administered to the groups were carried out by the researcher.In the study, Kruskal Wallis H test was employed in comparing more than two independent groups, Mann Whitney U test was employed in comparing two independent groups,Dunn?s Test was employed in multiple comparisons, Wilcoxon Signed Rank Test was employed in comparing the pretest-posttest results of experiment and control groups, Cronbach?s Alpha was used in determining reliability coefficients, and Friedman test was performed in repetitive measurements of groups. Nemenyi Test was performed for the Friedman Test post-hoc data, and Bonferroni correction was made.Research findings suggest that partner reading method is influential in students? reading rates and accuracies; choral reading in reading rate, accuracy and prosody skills; and structured reading method in reading rate, accuracy and prosody skills. It was determined that choral reading, partner reading and structured reading methods do not have any impact on the reading comprehension skill. In the control group, on the other hand, improvements were not observed in the dimensions of reading rate, accurate reading, prosody and reading comprehension.According to the research findings, it was observed that the most effective method in improving reading rate and prosodic reading is structured reading; and that partner reading is the most effective method in improving accurate reading.KEYWORDS: reading fluency methods, prosodic reading, reading rate, accurate reading, reading comprehension.