Kronik hepatit c hastalarında doğal seyrin ve tedavi yanıtının değerlendirilmesinde interlökin 28b'nin değeri
Value of interleukine 28b in the evaluation of the natural course and treatment response in patients with chronic hepatitis c
- Tez No: 311122
- Danışmanlar: PROF. DR. A.MELİH ÖZEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Kronik hepatit C virüs infeksiyonunun seyrinde genetik faktörlerin, doğal seyir ve tedavi yanıtı üzerindeki etkileri ile ilgili çalışmalar yakın zamanda interlökin 28B genine yakın alanda saptanan bir polimorfizmin (rs12979860) özellikle genotip-1 ile infekte bireylerde, tedavi cevabı üzerinde etkili olduğu nu ortaya koymuştur.Ülkemizde kronik hepatit C olgularının büyük bölümü genotip-1 ile infektedir ve bu grup hastalarda tedavi yanıtı diğer genotiplere göre daha kötüdür.Bu çalışmada, tamamı genotip-1 olan kronik HCV hastalarında IL-28B polimorfizmi varlığı, genotiplemesi ve farklı klinik seyirlere sahip hastaların bu farklılıklarının IL-28B polimorfizmi ile ilişkisini araştırdık.Çalışmaya kronik HCV tanısı almış, tedaviyi tamamlamış ve tam veya kalıcı viral yanıtı olan ya da cevapsızlık nedeni ile tedavisi yarım kalan hastalar alındı. Hastalar standart tedavi için gerekli olan ölçütler dikkate alınarak, cinsiyete bakılmaksızın seçildiler. Bilinen malign hastalığı olanlar araştırma kapsamı dışında bırakıldı.Hastalara ait plazma örneklerinden genomik DNA'lar ekstrakte edildi. Genotipleme, ekstrakte edilen DNA örnekleri, primerler ve HRM (high resolution melting) genotipleme kiti kullanılarak yapıldı.Çalışmaya 15 kadın, 7 erkek toplam 22 hasta alındı. Olguların yaşları 30 ile 80 yıl arasında değişmekteydi (ortalama 53,6 ± 11,4 yıl) ve kadın ve erkekler arasında yaş dağılımı açısından istatistiksel farklılık gözlenmedi (p>0,05).Hastaların genotipleme çalışmasında 1 hastada C/C, 17 hastada C/T ve 4 hastada T/T genotipi saptadık. Çalışmaya alınan ve prospektif olarak takip edilen 8 hastanın 1'inde C/C genotipi, diğerlerinde C/T genotipi mevcut idi ve bu hastaların hepsinde erken viral yanıt (EVY) elde edildi. Daha önceden tedaviye başlanan ve kalıcı viral yanıt (KVY) elde edilen hastaların tamamında C/T genotipi mevcut idi. Daha önceden tedavi alıp nüks eden 5 hastanın 3'ünde ve tedaviye yanıtsız 1 hastada T/T genotipi gözlendi.Sonuç olarak çalışmamızda, IL28-B polimorfizmini (rs12979860) C/C ve C/T genotipi ile taşıyan hastalarda EVY, tedavi sonu viral yanıt (TVY) ve KVY görülme sıklığının T/T genotipi taşıyan hastalara göre anlamlı bir şekilde daha yüksek olduğu; hastalığın nüks ettiği ya da yanıtsız olduğu hastalarda da T/T genotipi sıklığının anlamlı bir şekilde daha yüksek olduğu gözlenmiştir.Çalışmamızın sonuçları, IL-28B'ye ait rs12979860 tek nükleotid polimorfizminin belirlenmesinin, pegIFN / RBV tedavisi alan hastalarda KVY'ın öngörülmesi maksadı ile kullanılabileceğini ve genotip-1 hastalarda tedavi öncesi belirlenmesinin yararlı olacağını düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Studies on the effects of genetic factors influencing the course of chronic hepatitis C virus infection and the treatment response have recently revealed that a polymorphism (rs12979860), defined at close proximity to interleukin 28B gene has a role on the treatment response, especially in patients with genotype-1 infection.Majority of chronic hepatitis C patients in our country is infected with genotype-1 virus and treatment response in this group of patients is poorer than that of other genotypes.In this study, genotype-1 chronic hepatitis C patients, who had different clinical courses, for IL-28B polymorphism and genotyping were evaluated for the relationship of these differences with IL-28B polymorphism.Patients with chronic hepatitis C, who completed a treatment course and who achieved end-treatment (ETVR) or sustained (SVR) viral response; or those who stopped treatment because of null response were included in the study. Patients were selected according to the criteria for initiating standard treatment, whether they are male or female. Those with known malignancies were excluded from the study.Genomic DNAs were extracted from plasma samples of patients. Genotyping was performed using extracted DNA samples, primers and HRM (high resolution melting) genotyping kit.Twenty-two patients (15 women and 7 men) were included in the study. Age range was between 30 and 80 (mean 53.6 ± 11.4 years) and there was no statistically significant difference between the ages of men and women (p>0.05).Genotyping study revealed that one patient has C/C genotype, 17 patients had C/T genotype and 4 patients had T/T genotype. Of the 8 patients prospectively included in the study (who are still under treatment), 1 had C/C and the others had C/T genotype and all these patients achieved early viral response (EVR) during their treatment. Of the patients who had been on treatment previously and who achieved SVR, all had C/T genotype. Finally 1 patient who was unresponsive to treatment and of 3 of 5 patients who previously received treatment and then relapsed had T/T genotyping.In conclusion, we observed in this study that, in patients who have IL-28B polymorphism in the form of C/C and C/T genotyping EVR, TVR and SVR rates are significantly higher than those with T/T genotyping; and that T/T genotyping is significantly more frequent in patients who relapsed or who were unresponsive to treatment.Results of our study suggest that determination of single nucleotide polymorphism for IL-28Bcould be used for predicting SVR in patients who are given pegIFN / RBV treatment and that in patients with genotype-1 infection it is useful to determine this polymorphism prior to treatment.