Farklı preparasyon teknikleri uygulanmış kompozit laminat vener restorasyonların incelenmesi
The propertıes of composıte lamınate veneer restoratıons wıth dıfferent preparatıon technıques
  1. Tez No: 301455
  2. Yazar: İPEK AYDOĞAN BÖLÜKBAŞI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BANU ÖNAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Çalışmamızda, iki farklı tip kompozit ve dört farklı preparasyon tekniği ile hazırlanmış kompozit laminat venerlerin bağlanma dayanımları, mikro sızıntıları ve stres dağılımları incelendi. 256 adet çürüksüz insan üst santral kesici diş rastgele 8 gruba ayrıldı (n=30). Grup 1 ve 5 pencere tipi, Grup 2 ve 6 feather, Grup 3 ve 7 bevel, Grup 4 ve 8 insizal overlap preparasyonla hazırlandı. Grup 1, 2, 3 ve 4 nanofil; Grup 5, 6, 7 ve 8 nanohibrit rezin kompozitle restore edildi. Kalan 16 adet diş kontrol grubu olarak kullanıldı. Makaslama bağ dayanımı testinde örneklerin insizaline kuvvet uygulanarak ?maksimum force? ve ?break force? değerleri belirlendi. İki yönlü varyans analizi, t testi ve Tukey post-hoc testi kullanılarak istatistiksel analizler yapıldı (p0.05), preparasyon tipleri arasındaki fark anlamlıdır (p0.05).
Özet (Çeviri)
This study evaluated the fracture strengths, microleakage and stress distrubition of composite laminate veneers that were produced by two different types of composites and four different preparation techniques. Two hundred and fourty of Two hundred and fifty six caries-free human maxillary central incisors were randomly divided into eight experimental groups each containing of 30. The other sixteen teeth divided to use as control groups. Group 1 and Group 5 were designed with window type preparations, Group 2 and Group 6 with feather, Group 3 and Group 7 with bevel, Group 4 and Group 8 with incisal overlap preparations. A nanofil resin composite (Filtek Supreme XT) was used in Group 1, 2, 3 and 4 while using a nanohybrid resin composite (Clearfil Majesty Esthetic) in Group 5, 6, 7, and 8. Group 9 was the control and remained intact. Following to thermocycling of all specimens, one hundred and thirty-five were mounted in 10 cc syringes with acrylic resin. Shear bond strength test realized with universal testing machine by loading incisally and failure-loads (N) were determined for ?maksimum force? and ?break force?. Break force values of the study groups were different than maximum forces.