Peri-implant doku sağlığının değerlendirilmesinde sulkuler sıvı interlökin 1 beta seviyesinin incelenmesi
Interleukin-1ß levels evaluation in crevicular fluid for the assessment of peri-implant health
- Tez No: 311202
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ ACUN KAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Başarı oranının yüksek olması nedeniyle implantların diş hekimliğinde kullanımı oldukça yaygınlaşmış ve birçok implant sistemi geliştirilmiştir. İmplantların uzun yıllar başarı gösterebilmesi için belli aralıklarla kontrollerinin yapılması şarttır. Herhangi bir olumsuzluk olduğunda erken dönemde teşhis edilebilmeleri için her türlü klinik, diagnostik, laboratuvar ve radyolojik yöntemler kullanılarak hasta kontrol altında tutulmalıdır.Araştırmamızda dental implantlarda peri-implanter sulkuler sıvı (PİSS) interlökin -1 beta (IL-1ß) düzeyi ile periodontal klinik parametrelerle (sondlama cep derinliği (SCD), modifiye plak indeksi (mPI), modifiye gingival indeks (mGI), modifiye sulkus kanama indeksi (mSKI), keratinize yumuşak mukoza indeksi (KYMI) ve mobilite (M)) ve radyolojik veriler (alveoler kemik kayıp yüzdesi (AKKY)) arasındaki olası ilişkilerin incelenmesi amaçlandı. Bu amaçla mandibular I. azı tek diş eksikliği olan bireylere; tek aşamalı cerrahi prosedürle (I.grup) 20 adet ve iki aşamalı cerrahi prosedürle (II. grup) 20 adet olmak üzere, toplam 40 dental implant uygulandı. Tüm bireylerde mevcut klinik durumu belirlemek amacıyla yükleme öncesi (YÖ), yükleme sonrası (YS) 3. ve 6. ayda SCD, mPI, mGI, mSKI, KYMI ve M değerleri kaydedildi. Seçilen örnekleme bölgesinde bu ölçümlere ek olarak PİSS hacmi de ölçüldü. PİSS IL-1ß düzeyi immulite 1000 yöntemi ile belirlendi. Radyolojik değerlendirmelerde dental tomografi ile elde edilen dijital görüntüler üzerinden AKKY hesaplandı.I. grupta zamana bağlı olarak AKKY ile SCD' nde anlamlı derecede bir artış olduğu tespit edildi. Klinik parametreler ile PİSS IL-1ß düzeyi ve radyolojik veriler arasındaki korelasyon incelendiğinde YS 3.ayda mGI ile IL-1ß, YS 6.
Özet (Çeviri)
Because of the high success rate, the use of dental implants has become a common prosedure in dentistry, and a lot of implant systems have been developed. For long term success dental implants should be controlled routinely. With the use of clinical and radiologic procedures the patient must be under controll to prevent the probable problems in the early period of healing.The aim of this study was to evaluate relation between peri-implant crevicular fluid (PICF) IL-1ß levels and clinical parameters (proping pocket depth (PPD), modified plaque index (mPI), modified gingival index (mGI), modified sulcus bleeding index (mSBI) keratinized soft tissue index (KSTI), mobility (M)) and radiographic changes (alveolar bone loss rate (ABLR)). Because of this aim 40 invidual with deficient mandibular first molar were selected. 20 one stage dental implants (I. group) and 20 two stage dental implants (II. group) were placed in patients. All inviduals before load (BL) after load (AL) 3. and 6. month PPD, mPI, mGI, mSBI, KSTİ, M scores were recorded to determine their clinical status. In addition to these scores, PICF volumes were also recorded from the same sampling sites. PICF IL-1ß levels were determined by immulite 1000 method. ABLR were calculated by dental tomography. .I.