Peri-implant doku sağlığının değerlendirilmesinde sulkuler sıvı aspartat aminotransferaz ve alkalen fosfataz enzim aktivitelerinin önemi
The Relation between dental implant crevicular fluid aspartate aminotransferase and alkaline phosphatase activities and clinical parameters
- Tez No: 48982
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TAMER ATAOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
ÖZET Araştırmada, kemikiçi dental implantlarda sulkuler sıvı AST (ssAST) ve ALP (ssALP) enzim aktiviteleri ile periodontal klinik parametreler arasındaki olası ilişkinin belirlenmesi amaçlandı. Toplam 29 hastada 73 implantın çevre yumuşak ve sert dokusunun klinik olarak değerlendirilmesinde modifiye edilmiş Plak İndeksi, Gingival İndeks, Sulkus Kanama İndeksi ve ayrıca Keratinize Yapışık Mukoza İndeksi, Sondlama Cep Derinliği ve Periotest Ölçümleri yapıldı. Implant çevresi Kemik Kaybı Miktarı panoramik radyograflar üzerinde ölçüldü. Implant sulkuler sıvısı, standart olarak kesilmiş filtre kağıtları ile örneklendikten sonra, ticari AST ve ALP kitleri ile analiz edildi. Birim hacimde hesaplanan enzim aktiviteleri 30 saniyeye endekslenerek birim zamandaki enzim aktiviteleri belirlendi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE RELATION BETWEEN DENTAL IMPLANT CREVICULAR FLUID ASPARTATE AMINOTRANSFERASE AND ALKALINE PHOSPHATASE ACTIVITIES AND CLINICAL PARAMETERS The aim of this study was to evaluate relation between crevicular fluid activities of aspartate aminotransferase (cf AST) and alkaline phosphatase (cf ALP) and clinical parameters around osseointegrated dental implants. Soft and hard tissues of 73 osseointegrated dental implants in 29 patients were cilinically examined by probing depth, modified plaque index, gingival index, sulcus bleeding index, keratinized mucosa index and mobility measurements (Periotest method). Peri-implant Marginal Bone Loss (MBL) was measured on panoramic radiographs. Crevicular fluid was collected by standart cut off paper strips, then, analyzed with commercial AST ve ALP kits. Enzyme activity calculated per unit volume was normalized into enzyme activity per unit time (30 seconds). Statistically, the most powerfull correlation was determined between MBL and cfALP activity (r=0.698). Site basis correlations between clinical parameters and crevicular fluid enzyme activities were better than inter-patient basis. cfAST activity and cfAST activity were 88%, 75% spesific, 94%, 81% sensitive to determine 20% MBL, respectively. Data obtained from this study suggest that cfAST and cfALP activities may be diagnostic criteria for peri-implant health.