Talasemi majorlu hastaların periodontal parametreleri, total antioksidan statüsü ve malondialdehit seviyelerinin incelenmesi
Investigations of periodontal parameters, total antioxidant status and malondyaldehide levels of patients suffered from thalassemia major
  1. Tez No: 311201
  2. Yazar: AHMET GÜNAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARZUM GÜLER DOĞRU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Bu çalışmada talasemi majorlu hastaların periodontal durumları ile serum, dişeti oluğu sıvısı (DOS) ve tükürükte total antioksidan statüsü (TAS), ferritin ve malondialdehit (MDA) seviyelerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi amaçlanmıştır.Gereç ve yöntem: Çalışmaya dahil edilen yaşları 11 ile 16 arasında değişen 73 birey, periodontal olarak sağlıklı talasemi majorlü (Grup TMS) 23 hasta, gingivitisli ve talasemi majörlü (Grup TMG) 25 hasta ve ingival ve sistemik olarak sağlıklı (Grup K) 25 birey olmak üzere toplam üç gruba ayrıldı. Çalışma için Dicle Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Etik kurulundan onay alındı (2009/22), ayrıca tüm bireylere çalışmanın amacı ve yöntem hakkında bilgi verilerek imzalı onayları alındı. Araştırma kapsamına alınan bireylerin öncelikle plak indeksi (PI), gingival indeksi (GI) ve cep derinliği (CD) kayıtları alındı. Ferritin, TAS ve MDAseviyelerinin saptanmasını içeren biyokimyasal araştırmalar için her bireyden serum, (DOS) ve tükürük örnekleri günün sabah saatlerinde alındı. Serum örnekleri için her bireyin ön kol antekübital bölgesinden 5 cc kan alındı. Aynı seansta DOS örnekleri maksiler keser dişlerlerden Periopaper stripler kullanılarak her bireyden 4 numune alındı. Tükürük örnekleri ise sabah saatlerinde stimülasyon olmaksızın total tükürük örnekleri alındı. Tüm serum, DOS ve tükürük örnekleri ferritin, MDA ve TAS seviyelerinin incelenmesi için Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyokimya Anabilim Dalı Laboratuarında çalışılıncaya kadar -80 0C' desaklandı.Bulgular: Tüm ağızda kontrol ve TMs grubuna kıyasla TMG hasta grubundaki Gİ, Pİ, CD ve DOS hacmi değerleri beklenildiği gibi daha yüksekti (p0.05). TMS ve TMG guruplarının klinik parametreler ile serum, tükürük ve DOS'nda incelenen biyokimyasal parametreler arasında korelasyon bulunamadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: In this study was to investigate periodontal status of thalassemia major and total antioxidan status (TAS), ferritin and malondialdehyde (MDA) levels of serum, gingival crevicular fluid (GCF) and saliva comparatively.Methods and Materials: This study consist 73 individuals aged between 11- 16 was divided in to 3 groups; Groups TMS: periodontally healty 23 patient with thalassemia major, Group TMG: 25 patient with gingivitis and thalassemia major, and Group K: gingival and systemically healthy of 25 individuals. The study had anacceptace from ethics committee of Dicle University, Faculty of Dentistry (2009/22), and every individual were informed about purpose and method of the study also by giving a signed acceptance. Firstly Plaque Index (PI), Gingival Index (GI) and Probing Depth (PD) data of individuals comprehending the study were recorded. For serum samples 5 cc blood was taken from antecubital region of front arm of every individual. At the same time 4 samples of GCF were taken from maxillar incisives of every individual by collected with standart Periopaper strips. For saliva samples; unstimulated total salia were collected in every morning. All serum, GCF and saliva samples were protected in -800C until ferritin, MDA and TAS levels were investigated in laboratory of Biochemistry Department of Medicine Faculty, Dicle University.Results: In total mouth comparing TMG group with K and TMS groups; GI, PI, PD and GCF volume values were higher in TMG group as expected (p0.05). No corelation was found in the clinical and biochemical parameters investigated in serum, saliva and GCF of TMG and TMS groups (p>0.05).