Sağlıklı kişilerde yaş gruplarına göre antikardiyolipin ve diğer otoantikorların sıklığının araştırılması
  1. Tez No: 31121
  2. Yazar: SİAVOSH SALMANZADEH AHRABI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL ERGÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Çalışmamızda 450 sağlıklı olgudan (yaş ortalaması : 36.26, yaş sınırları 1-80) toplanan serum örneklerinde antikardiyolipin (ACL), antinüklear, antipariyetal ve antimitokondriyal antikorların sıklığı araştırılmıştır. ACL antikorları için izotipe özgül ELISA yöntemi ve diğer otoantikorlar için indirekt immünofloresans yöntemi kullanılmıştır. IgG ACL antikorları, çocuklarda (100 olgu, yaş sınırları 1-12) %8 oranında, erişkinlerde (200 olgu, yaş sınırları 19- 59) %2 oranında, yaşlılarda (150 olgu, yaş sınırları 60-80) ise %15.3 oranında saptanmıştır. IgM ACL antikorları çocuklar da %0 oranında, erişkinlerde %2 oranında yaşlılarda ise %2. 7 oranında saptanmıştır. Ant ipariyetal antikorlar çocuklarda 'A3 oranında, erişkinlerde %3 oranında yaşlılarda ise %4 oranında saptanmıştır. Antinüklear antikorlar sadece yaşlılarda %7.3 oranında saptanmıştır. Antimitokondriyal antikorlara hiçbir olguda rastlanamamıştir. Otoantikorlar in yaş grupları ve cinsiyetlere dağılımı karşılaştırılmıştır. Otoantikorların hiç birinin cinsiyete bağımlı olmadığı belirlenmiştir. IgG ACL ve antinüklear antikorların yaşlılardaki sıklığı er işkinlerdeki sıklığından daha yüksek ve istatistiksel açıdan farklı bulunmuştur. Ayrıca IgG ACL antikorlarının çocuklardaki sıklığı erişkinlerdeki sıklıgıdan daha yüksek ve istatistiksel açıdan farklı bulunmuştur.Saptanan otoantikorlar arasında bir arada bulunma açısından herhangi bir ilişkiye rast lanamamıştır. 44
Özet (Çeviri)
SUMMARY Prevalence of ant icardio I ip in (ACL), antinuclear antiparietal and ant imitochondr ial antibodies was measured in sera samples collected from 450 healthy individuals (mean age: 36. 26 years, range 1-80 years). Isotype specific EL1SA method was applied for the detection of ACL antibodies and indirect immunofluorescence was used to test other autoant ibodies. IgG ACL antibodies were detected in 8% of children (100 individuals, range l-l8 years), 2% of adults (200 individuals, range 19-59 years) and 15.3% of the elderly individuals (150 individuals, range 60-80 years). IgM ACL antibodies were detected in %2 of adults, 2.7% of the elderly individuals and were absent in children. Antiparietal antibodies were detected in 3% of children, 3% of adults and 4% of the elderly individuals. Antinuclear antibodies were only detected in 7.3% of the elderly individuals while ant imitochondr ial antibodies were absent. Comparisons by sex and age were done. None of the autoantibodies were sex dependent. IgG ACL and antinuclear antibodies were significantly more frequent in the elderly individuals than in adults. IgG ACL antibodies were also significantly more frequent in children than in adults. There were no positive associations between any pairs of autoantibodies under examinations. 45