Hayvanlardan ve çevresel kaynaklardan izole edilen hareketli aeromonas türlerinin biyokimyasal, toksijonik, enzimatik ve yüzey özellikleri
Biochemical, toxigenic, enzymatic and cell surface properties of motile aeromonas species isolated from animals and environmental sources
- Tez No: 31122
- Danışmanlar: DOÇ. DR. K. SERDAR DİKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
76 7. ÖZET Bu araştırmada, hayvansal ve çevresel kaynaklardan izole edilen 168 hareketli aeromonas suşunun biyokimyasal testlerle identifikasyonu yapılarak, patojenite ile ilişkili biyokimyasal, toksijenik, enzimatik ve yüzey özellikleri incelendi. Tavuk karkası, tavuk dışkısı, tavuk karkas yıkama suyu, sığır dışkısı ve doğal akarsulardan alınan 385 adet materyalin 168' inden (% 43.6) hareketli aeromonaslar izole edildi. İzole edilen hareketli aeromonasların 86'sı (% 51.7) A.hydrophila, 70'i (% 41.2) A.sobria ve 12 'si (% 7.1) A.caviae olarak ayrıldı. Yüzey özellikleri incelendiğinde, suşların 125' inin (% 74.4) otoaglutinasyon vermediği ve 130 'unun (% 77.3) kaynatmadan sonra prisipite olmadığı belirlendi. Akriflavin aglutinasyon testinde, 76 susun (% 45.5) akriflavin varlığında aglutine olduğu ve tüm suşların kongo red boyasını bağladığı saptandı. İzole edilen 168 susun 83'ü (% 49.4) tavşan eritrositlerini aglutine ederken 64 'ünde (% 38.0) mannoz rezistant hemaglutinasyon özelliği saptandı. Tuz agregasyon testinde ise suşların 13'ü (% 7.7) İM ve 2l'i (% 12.3) 3M NH4(S04). solüsyonunda agregasyona uğradığı belirlendi. İzolatların 151 'inin (% 89.9) normal insan serumunu bakterisidal etkisine dirençli olduğu saptandı.77 Hareketli Aeromonas türlerinin 137' sinin (% 81.6) hemolizin, 123'ünün (% 73.2) enterotoksin, 88 ' inin (% 52.3) sitotoksin ve 139 'unun (% 82.7) dermonekrotik toksin aktivitesine sahip olduğu gözlendi. İzole edilen suşların enzimatik özellikleri incelendiğinde, 126 (% 75.0) susun proteaz, 119 (% 70.8) susun fosfolipaz, 150 (% 89.2) susun DNase ve 126 (% 75.0) susun stafilolitik enzim yönünden pozitif olduğu saptandı. İzole edilen suşların patojenitesinde rol oynadığı düşünülen biyokimyasal özelliklerden VP testinde suşların 144'ünün (% 85.7) ve LDC testinde ise 119 'unun (% 70.8) pozitif olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
78 8. SUMMARY Biochemical, toxigenic, enzymatic and cell surface properties of motile aeromonas species isolated from animals and environmental sources In this study, a total of 168 motile Aeromonas strains, isolated from animal and environmental sources, were identified by biochemical tests and their biochemical, toxigenic, enzymatic and surface properties related with pathogenicity were evaluated. Among 385 materials collected from chicken carcasses, chicken faeceses, chicken carcases 'waste water, bovine faeceses and natural rivers, 168 (43.6 %) samples yielded motile aeromonas isolates. Among these motile aeromonas isolates 86 (51.7 %), 70 (41.2 %) and 12 (7.1 %) strains were identified as A.hydrophila, A.sobria and A.caviae, respectively. The investigation of surface properties revealed that, 125 (74.4 %) strains did not show autoagglutination and 130 (77.3 %) strains were not precipitated after boiling. In the acriflavin agglutination test, it was noticed that 76 (45.5 %) strains were agglutinated in the presence of acriflavin and all the strains bound the congo red dye. It was also noticed that 83 (49.4 %) strains agglutinated rabbit erythrocytes while 64 (38.0 %) strains were fount to have mannose resistant hemagglutination activity. On the other hand, salt aggregation test revealed that 13 (7.7 %) and 21 (12.3 %) strains showed79 aggregation in İM and 3M NH4(S04)2 solution concentrations, respectively. Among the isolates, 151 (89.9 %) strains were found to be resistant agains the bactericidal effects of normal human sera. Among the motile Aeromonas species, it was noticed that 137 (81.6 %), 123 (73.2 %), 88 (52.3 %) and 139 (82.7 %) isolated had haemolysin, enterotoxin, cytotoxin and dermonecrotic toxin activies, respectively. When the enzymatic properties of the isolates were investigated, 126 (75.0 %), 119 (70.8 %), 150 (89.2 %) and 126 (75.0 %) of the strains were shown to have protease, phospholipase, DNase and staphilolytic enzyme activities, respectively. Among the biochemical properties that are thought to play important roles in the pathogenicity of the isolated strains, 144 (85.7 %) and 119 (70.8 %) strains were found to be positive in V-P and LDC tests, respectively.