Kahramanmaraş'ta sağlıklı ve diabetli kişilerde serum çinko ve bakır değerleri
  1. Tez No: 45453
  2. Yazar: NACİYE KURTUL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YAŞAR ÇİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
63 ÖZET Bu çalışma, Kahramanmaraş'ta yaşayan sağlıklı kişilerde ve diabetes mellituslu hastalarda, vücutta önemli fonksiyonları bulunan iz elementlerden baku- ve çinkonun serumdaki düzeylerini tespit etmek ve diabette, bu elementlerin serum değerlerinin nasıl değiştiğini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Araştırma, Kahramanmaraş'ta yaşayan 210 sağlıklı, 112 diabetik olmak üzere, toplam 322 kişiyi kapsamıştır. Sağlıklı grupta 115 kadın ve 95 erkek, diabetik grupta da, 72 kadın ve 42 erkek yer almıştır. Diabetliler Kahramanmaraş Devlet Hastanesine muayene ve tedavi için başvuran, diabetes mellitus tanılı, poliklinik ve servis hastalarından, sağlıklı grup ise; akut ve kronik hiçbir hastalığı bulunmayan, gönüllü, sağlıklı bireylerden oluşmuştur. Bakır ve çinko analizleri, serumu seyrelterek, atomik absorpsiyon spektrofotometresinde (AAS) yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar; sağlıklı ve diabetiklere, cinsiyet ve yaş gruplarına göre değerlendirilmiştir. Bu araştırmanın sonuçlarına göre; Kahramanmaraş'ta yaşayan, sağlıklı kadın ve erkeklerdeki bakır ve çinko değerlerinin, bu elementlerin serum düzeyleri için normal aralıkta olduğu görülmüştür. Çinko değerleri sağlıklı ve diabetik grupta, X±Sy olarak sırasıyla 95,99±1.25 ug/dl ve 83.66Ü.71 ug/dl, bakır değerleri de aynı sırayla 123.14ü. 63 ug/dl ve 140.04±2.23 ug/dl olarak bulunmuştur. Diabetiklerdeki ortalama seram çinko değerinin, sağlıklı kişilere göre dalıa düşük (p0.05).
Özet (Çeviri)
65 SUMMARY The study was carried out in diabetic patients living in Kahramanmaraş in order to investigate two important elements in serum, zinc and copper. This study included 112 diabetic patients (72 females, 42 males). In addition, 210 healthy volunteers were taken as the control group. Serum copper and zinc levels were determined, after dilution of samples with atomic absorption spectrophotometry (AAS). The results were evalueted with respect to sex and age groups. Serum copper and zinc levels were within normal ranges. Serum zinc levels in the healthy and diabetic groups were as X±Sf 95.99±1.25 |ig/dl and 83.66Ü.71 ng/dl; and serum copper levels were 123.14±1.63 ng/dl and 140.04±2.23 ug/dl, respectively. Serum zinc levels significantly lower in the diabetics than in the healthy persons (pO.001). Serum copper levels were found to higher in the diabetics (p0.05).