25-65 yaş arası sağlık çalışanı olan ve olmayan kişilerde sağlıklı yaşam biçimi davranışlarının karşılaştırılması
Comparison of healthy lyfe style behaviors between 25-65 years old health care and non-health care workers
- Tez No: 689166
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PAKİZE GAMZE ERTEN BUCAKTEPE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Giriş ve Amaç: Sağlıklı olmak her insanın temel hakkıdır. İyilik halinin sağlanması ve sürdürülmesi, sağlık çalışanlarının olduğu kadar tüm bireylerin de temel amacı olmalıdır. Bu çalışma ile sağlık çalışanı olan (uzman doktor, asistan doktor, hemşire, ebe vb) ve olmayan bireylerin sağlıklı yaşam biçimi davranışlarının ve etkili faktörlerin ortaya konulması ve değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Materyal ve Metod: Araştırma tamamlayıcı ve kesitsel tipte, vaka kontrol çalışması olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında 230 sağlık çalışanı olan ve 240 sağlık çalışanı olmayan kişiye ulaşılmıştır. Değerlendirmede toplam 52 maddeden oluşan Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği-II (SYBDÖ-II) kullanılmıştır. Bulguların değerlendirilmesinde sayı, yüzde, minimum ve maksimum, ortalama, standart sapma değerleri, ki-kare testi, t testi, Tek Yönlü ANOVA testi ve korelasyon analiz testleri kullanılmıştır. Analizler için SPSS 22 paket programı kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmaya katılan sağlık çalışanları arasında katılımcıların büyük kısmının doktor (%63,9) oldukları, sağlık çalışanı olmayan bireylerin en sık olarak öğretmen olarak görev yaptıkları (%74,2) saptanmıştır. Tüm SYBD-II alt boyutlarında sağlık çalışanı olmayanların puanları sağlık çalışanlarından daha yüksek tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Introduction and Aim: Being healthy is the fundamental right of every human being, and ensuring and maintaining well-being should be the primary goal of all individuals as well as healthcare professionals. The aim of this study was to reveal and evaluate the healthy lifestyle behaviors and effective factors of health workers (specialist doctors, assistant doctors, nurses, midwives, etc.) and non-health workers. Material and Methods: The research was conducted as a cross-sectional, case-control study. Within the scope of the research, 230 health workers and 240 non-health workers were reached. The Healthy Lifestyle Behaviors Scale-II (HLBQ-II) consisting of 52 items in total was used in the evaluation. Number, percentage, minimum and maximum, mean, standard deviation values, chi-square test, t test, One-Way ANOVA test, and correlation analysis tests were used to evaluate the findings. The data were analysed with the SPSS 22 software. Results: It was determined that the majority of the participants among the health workers participating in the study were doctors (63,9%), and individuals who were not health workers were most frequently employed as teachers (74,2%). All sub factors of HLBQ-II scores of the non-health workers were higher than the health workers.