Elit bayan hentbolcuların fiziksel ve fizyolojik uygunluklarının atış hızı ve isabeti ile ilişkilendirilmesi
The correlation between physical and physiological fitness, and throwing volocity and accuracy among elite female handball players
  1. Tez No: 311220
  2. Yazar: AYLA DEMİRDİZEN TAŞKIRAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. TURGAY ÖZGÜR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Fizyoloji, Physics and Physics Engineering, Physiology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Bu çalışmada, Ulusal elit bayan hentbolcuların fiziksel ve fizyolojik uygunluklarının yönergeli atış hızı ve isabeti ile ilişkisi araştırılmıştır. Araştırmamıza; yaşları 19,76 ± 3,37 yıl, antrenman yaşları 10,09 ±3,19 yıl, milli olma sayıları 14,23 ±17,18 kez, süperligde oynama süreleri 3,66 ± 3,71 yıl, boy uzunlukları 168,66 ±5,74 cm, vücut ağırlıkları 65,49 ±7,95 kg, vücut yağ oranları 28,50 ± 4,04 (%) olan 21 elit bayan hentbol oyuncusu gönüllü olarak katılmıştır.VO2max (ml/kg/dk) ve Anaerobik Eşik (AT) değerleri, arttırmalı koşu bandı testinde RER yöntemiyle, kol kuvvetleri 1 TM bench press ve izometrik kuvvet ölçer (transducer) ile, anaerobik güç ve kapasite ?monark? bisiklet ergometresi ile, hemoglobin seviyesi kan analizörü ile, el kavrama kuvveti handgrip ile, dikey sıçrama ölçümü ?sport expert? marka dijital jump metre ile, fiziksel ölçümler antopometrik set ve skinfold ile, sprint ölçümleri ?newtest 2000? marka dijital kronometre ile yapılmış, atış hızları ve isabetleri radar ve hd kamera ile kaydedilmiştir. Atış hızı ve isabetinin tüm fiziksel ve fizyolojik parametrelerle ilişkisine; SPSS istatistik paket programında (SPSS 18), tanımlayıcı istatistikleri, Chi Square, 3.
Özet (Çeviri)
his study compared between instructed throwing velocity and accuracy, and physical and physiological fitness among national elite handball players. 21 elite female handball players (mean age: 19,76 ± 3,37 years, training experience: 10,09 ±3,19 years, national team experience 14,23 ±17,18 times, experience in the super league: 3,66 ± 3,71, height: 168,66 ±5,74 cm, weight: 65,49 ±7,95 kg, body fat index 28,50 ± 4,04 %) volunteered to participate in our research.We measured VO2max (ml/kg/min) and Anaerobic Threshold (AT) values using RER methods on treadmill; arm strength (1 RM Bench Press) with Isometric Strength Measurement (transducer); Anaerobic power and capacity with cycle ergometer; hemoglobin levels with blood analyzer; paw strength with handgrip vertical jumping with digital jump meter (Sport Expert; MPS-501 JS), physical measurement with anthropometric set and skinfold; sprint measurement with 2000 digital chronometer. Throwing velocity and accuracy was recorded using a radar gun and high-resolution camera.