Development of an acqusition and image enhancement platform for digital dental imaging
Dijital diş görüntülemesi icin görüntü kaydetme ve iyileştirme platformu geliştirilmesi
  1. Tez No: 311226
  2. Yazar: ABDULKADİR YAZICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGIZHAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Teknolojinin gelişmesiyle birlikte, analog X-ray görüntüleme sistemleri yerlerini dijital sistemlere bırakmaya başladı. Uzun vadede gerçek maliyetlerin düşük olması, 3 boyutlu görüntülemeye izin vermesi, görüntülerin bilgisayar ortamında işlenebilir olması ve düşük dozlarda dahi istenen kalitelerde görüntü elde edilebilmesi dijial teknolojinin avantajları arasındadır. Diş hekimliğinde de dijital sistemlerin kullanımı gün geçtikçe artmaktadır. Her ne kadar diş hekimliğinde kullanılan doz miktarları diğer X-ray görüntüleme yöntemlerine göre az olsa da, uzun vadede insan vücuduna zarar verebileceği unutulmamalıdır. Bu tezin hazırlanmasındaki öncelikli amaç dijital bir diş görüntüleme sisteminin kurulması ve ona uygun bir imge işleme yazılımın geliştirilmesidir. Basit bir dijital diş röntgen sistemi başlıca üç komponentten oluşmaktadır; diş sensörü, portatif X-ray tüpü ve bilgisayar. Kurulan görüntüleme sistemi ve geliştirilen yazılım fantom ve kadavradan alınan görüntüler üzerinde test edilip sonuçları anlatılmıştır. Ayrıca güncel görüntü iyileştirme teknikleri arasından bazılarının özellikle düşük doz diş radyografileri üzerindeki etkileri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
With technologıcal developments in X-ray imaging, digital systems started to replace analog systems. Principle advantages of digital X-ray imaging are; it has lower cost (in the long run), is ready to be processed with a computer, could acquire 3D images and has better imaging quality even at low radiation doses. Usage of digital technology in dental imaging is also increasing rapidly. Although, dental dose levels are significantly less than other X-ray imaging techniques, its cumulative effects could be harmful in the long term. Main aim of this thesis is to set up a digital dental imaging system and to implement its image processing software. A digital dental Xray system consists of three of the shelf components; a digital intraoral X-ray sensor, a portable X-ray tube and a computer. The new digital system and its acqusition software are tested on phantom and cadaver tests. Furthermore, effects of several image enhancement techniques on low dose dental radiographic images are examined.