Aminoglikozit uygulanan ratlarda lipit peroksidasyonu, antioksidan profil ve bazı biyokimyasal parametreler
Lipid peroxidation, antioxidant profile and some biochemical parameters in rat applied aminoglycozide
  1. Tez No: 311249
  2. Yazar: ENVER CANER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YETER DEĞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Gram (-) bakterilerin oluşturduğu enfeksiyonlara karşı klinik uygulamalarda sıklıkla kullanılan aminoglikozitlerin nefrotoksisite ve ototoksisite gibi komplikasyonlar oluşturmaktadır. Bu çalışma tedavi edici dozda amikasin uygulanan ratlarda amikasinin; lipit peroksidasyonu (MDA), redükte glutatyon (GSH), seruloplazmin, vitaminler (A, E, C) ve bazı biyokimyasal parametreler üzerinde oluşabilecek etkileri araştırmak amacıyla planlandı. Çalışma için 40 adet Wistar albino ırkı rat kullanıldı. Çalışmanın başlangıcında tüm hayvanlardan kan alımı yapıldı. Daha sonra ratlar 10 adet kontrol ve 30 adet deney grubu olmak üzere ikiye ayrıldı. Deney grubuna 15mg/kg canlı ağırlık olacak şekilde amikasin, kontrol grubuna da aynı miktarda serum fizyoojik intraperitonel (I.P.) olarak ondört (14) gün tek doz şeklinde enjekte edildi. Tüm hayvanlardan ikinci kez kan alındı. Yapılan çalışmada amikasin uygulanan grupta kontrol grubuna göre MDA, globulin, kreatin, vitamin A ve ALP miktarının arttığı, bununla birlikte vitamin E, vitamin C ve seruloplazmin miktarının azaldığı tespit edildi. Kontrol grubuna göre GSH, albümin, BUN ve glukoz seviyesinin amikasin uygulanan gruba göre düştüğü buna rağmen total bilirubin miktarının arttığı ve bu değişikliklerin istatistiksel olarak önem arz ettiği tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Aminoglycoside, commanly used in clinic gram(-) infection, hs some complicotion like nephrotoxicity and ototoxicity. This experiment was planned to evaluate the possible effects of amikacine application on lipid peroxidation (MDA), GSH ceruloplasmine, vitamines (A, E, C) and some biochemical parameters in rats. A total of 40 wistar albino rat were used. Blood samples were taken from all of the rats. Then, rats were divided into groups as control group of 10 and treatment group of 30. Rats in treatment group were infected intro periotanally (IP) with 15mg/kg LW amikacine for 14 days as serum physiological at the some time were given to controls. Amikacine application were increased MDA, globulinei creatine, Vitamine A and ALP levels and decreased Vitamines E, C and ceruloplasmine levels compared to control group. GSH, albumine, BUN and glucose levels were decreased but total bilirubin level increased in treament group compared to control and these differences were statistically significant.