Ratlarda kanamisin ile indüklenen ototoksisitede ozon ve deksametazonun koruyucu ve iyileştirici etkisinin işitsel, biyokimyasal ve histolojik olarak incelenmesi
Auditory, biochemical and histological investigation of the protective and therapeutic effects of ozone and dexamethasone in kanamycin-induced ototoxicity in rats
- Tez No: 1012666
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE ATAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
Özet
Yaşar Enez B., Ratlarda Kanamisin ile İndüklenen Ototoksisitede Ozon ve Deksametazonun Koruyucu ve İyileştirici Etkisinin İşitsel, Biyokimyasal ve Histolojik Olarak İncelenmesi, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı, Ankara 2026. İşitme kaybı önemli bir halk sağlığı sorunu olup, edinsel nedenler arasında yer alan ototoksisite klinik açıdan büyük önem taşımaktadır. Güçlü antimikrobiyal etkilerine rağmen aminoglikozid antibiyotikler belirgin ototoksik potansiyele sahiptir. Bu grupta yer alan kanamisin, özellikle dış tüylü hücrelerden başlayarak yüksek frekansları etkileyen sensörinöral işitme kaybına yol açabilmektedir. Bu çalışmanın amacı, ratlarda kanamisin ile indüklenen ototoksisite modelinde ozon ve deksametazonun tek başına ve kombine kullanımının karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi ve birbirlerine göre olası üstünlüklerinin işitsel, biyokimyasal ve histopatolojik parametreler üzerinden ortaya konmasıdır. Toplam 32 adet erkek Wistar Albino rat dört gruba ayrıldı (her grupta n=8). Grup 1'e 7 gün süreyle 600 mg/kg/gün dozunda kanamisin uygulandı. Grup 2'de deksametazon uygulaması başlatıldıktan 24 saat sonra 600 mg/kg/gün dozunda kanamisin verildi. Grup 3'te ozon uygulaması başlatıldıktan 24 saat sonra aynı dozda kanamisin uygulandı. Grup 4 ise kombine tedavi grubunu oluşturdu. Distorsiyon ürünü otoakustik emisyon (DPOAE) ve işitsel beyin sapı yanıtı (ABR) ölçümleri başlangıçta, 7. günde ve 14. günde gerçekleştirildi. 14. günde serum total antioksidan durum (TAS) ve total oksidan durum (TOS) düzeyleri ölçülerek oksidatif stres indeksi (OSI) hesaplandı ve koklear hasar histopatolojik olarak değerlendirildi. Grup 1'de başlangıç değerlerine kıyasla DPOAE yanıtlarında belirgin bir azalma ve ABR eşiklerinde artışın 7. ve 14. günlerde devam ettiği gözlenmiştir. Diğer gruplarda ise 7. gündeki bozulmaya kıyasla 14. günde tüm frekanslarda anlamlı iyileşme saptandı ve değerlerin başlangıç düzeylerine yaklaştığı görüldü. Oksidatif stres indeksi (OSI), ozon uygulanan Grup 3 ve Grup 4'te en düşük seviyelerde bulundu. Histopatolojik incelemede en belirgin koklear hasarın Grup 1'de olduğu saptandı. Kanamisin ilişkili ototoksisite, önemli klinik ve ekonomik sonuçlara yol açabilen bir sorundur. Bu deneysel modelde ozon ve/veya deksametazon uygulamasının işitsel fonksiyonları koruduğu, oksidatif stresi azalttığı ve koklear histolojik bütünlüğü desteklediği; özellikle kombine kullanımın tekli uygulamalara kıyasla oksidatif stresi daha belirgin düzeyde baskıladığı gösterilmiştir. Bununla birlikte, elde edilen bulguların klinik araştırmalarla desteklenmesi ve doğrulanması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Yaşar Enez, B. (2026). Auditory, Biochemical and Histological Investigation of the Protective and Therapeutic Effects of Ozone and Dexamethasone in Kanamycin-Induced Ototoxicity in Rats, Hacettepe University Faculty of Medicine, Department of Otolaryngology, Ankara. Hearing loss is an important public health problem, and ototoxicity represents a clinically significant acquired cause. Despite their strong antimicrobial efficacy, aminoglycoside antibiotics have a marked ototoxic potential. Kanamycin, a member of this group, may cause sensorineural hearing loss that predominantly affects high frequencies, beginning in the outer hair cells. The aim of this study was to comparatively evaluate the effects of ozone and dexamethasone, administered alone or in combination, in a rat model of kanamycin-induced ototoxicity, and to determine their relative advantages using auditory, biochemical, and histopathological parameters. A total of 32 male Wistar Albino rats were divided into four groups (n = 8 per group). Group 1 received kanamycin at a dose of 600 mg/kg/day for 7 days. In Group 2, dexamethasone administration was initiated 24 hours prior to kanamycin, which was administered at a dose of 600 mg/kg/day. In Group 3, ozone administration was initiated 24 hours before kanamycin treatment at the same dose. Group 4 constituted the combination therapy group. Distortion product otoacoustic emission (DPOAE) and auditory brainstem response (ABR) measurements were performed at baseline and on days 7 and 14. On day 14, serum total antioxidant status (TAS) and total oxidant status (TOS) levels were measured to calculate the oxidative stress index (OSI), and cochlear damage was evaluated histopathologically. In Group 1, a significant decrease in DPOAE responses and a persistent increase in ABR thresholds compared with baseline were observed on days 7 and 14. In the other groups, significant improvement across all frequencies was detected on day 14 compared with the deterioration observed on day 7, with values approaching baseline levels. The lowest OSI values were found in the ozone-treated Groups 3 and 4. Histopathological examination revealed that the most pronounced cochlear damage occurred in Group 1. Kanamycin-related ototoxicity is associated with significant clinical and economic consequences. In this experimental model, the administration of ozone and/or dexamethasone preserved auditory function, reduced oxidative stress, and supported cochlear histological integrity; notably, combination therapy suppressed oxidative stress more markedly than single-agent treatments. Nevertheless, these findings need to be supported and validated by clinical investigations.